Film: Don Bosco (2004)

Film o vytrvalom bojovníkovi za duše mladých chlapcov, vychovávateľovi mládeže, v ktorého živote mali miesto viaceré zázraky. Don Bosco obetoval celý svoj život službe chudobnej mládeži a šíreniu evanjelia ďalej do sveta skrz svoju rehoľu saleziánov.

Film_Don_Bosco_2004

Dej filmu

Úvod filmu sa zameriava na detstvo Dona Bosca, ktoré prežíval so svojou matkou a hlavne bratom Antonom, ktorý nemal príliš pochopenie, pre jeho sny a túžby. Film ukazuje význam rôznych vzorov pre Dona Bosca ako boli Don Calusso alebo jeho matka Margita.

Giovanni Bosco sa stáva kňazom. Ako kňaz sa začína zaujímať o opustených chlapcov na uliciach. Snaží sa k mladíkom pristupovať s dôverou a budovať s nimi priateľstvo. Don Bosco učí chlapcov, že všetci môžu byť svätí, stačí k tomu milovať.

Don Bosco aj so svojimi zverencami nie je veľmi obľúbeným spolubývajúcim, preto sa niekoľko krát musia sťahovať. Film ukazuje tiež problémy Dona Bosca s úradmi i s viacerými duchovnými, ktorí mu hádzali polená pod nohy.

Chlapcov viedol k tomu, aby sa v každej ťažkej situácii uchyľovali k modlitbe. Príkladom pre ostatných bol Dominik Savio, ktorý síce zomiera, ale ako Don Bosco hovorí – smrť neznamená koniec, ale začiatok nového života. Vo filme je pekne ukázané ako sa Dominik snažil vo všetkom myslieť vždy v prvom rade na druhých, nie na seba.

Film ukazuje mnohé ďalšie významné momenty zo života Dona Bosca, ako privedenie jeho matky do oratória, vytváranie pracovných miest pre chlapcov a boj za humánne pracovné podmienky alebo vyslobodzovanie chlapcov z otrockých služieb rôznych obchodníkov.

Dráma / Životopisný
Taliansko, 2004, 102+97 min
Réžia: Lodovico Gasparini;
Hudba: Marco Frisina;
Hrajú: Flavio Insinna, Lina Sastri, Charles Dance, Lewis Crutch, Alessandra Martines;

Prvý diel:

Druhý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Mladé dievčatá privyrábajúce si ako prostitútky. Obťažovanie prostitútok mužmi.
Násilie a brutalita: Vražda, kde vinníkom je jeden z Don Boscových chlapcov. Zbitie dona Bosca.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.