Film: Deviaty deň / Neunte Tag / The Ninth Day (2004)

Film Deviaty deň rozoberá problematiku kolaborácie s patologickými ideológiami akou bol aj národný socializmus v Nemecku. Výnimočný film, v ktorom uprostred zvráteného sveta pseudopokrokových sekularistov jasne vyniká morálna sila a navonok nenápadná osobnosť katolíckeho kňaza.

Film_Deviaty_den_2004

Dej filmu

Kramer je jedným z kňazov umiestnených nacistami do koncentračného tábora Dachau počas Druhej svetovej vojny. Zažíva teror a všadeprítomné mučenie a utrpenie.

Jedného dňa dostane oznámenie o tom, že je prepustený na slobodu. Má právo ísť za rodinou do Luxemburska.

Tam sa dozvedá, že v podstate nedostal milosť, ale bol len prepustený na deväťdňovú dovolenku. Zámerom tohto kroku je ponuka od nacistov na spoluprácu.

Prvotným cieľom je vyvolanie rozporu medzi luxemburskou cirkvou a Vatikánom. Kremer má ako prvý krok, presvedčiť luxemburského biskupa k spolupráci s nemeckými okupantmi.

Nacista Gebhart, pôvodne vysvätený diakon, sa ho najprv snaží presvedčiť teologickými argumentami. Neskôr sa zníži k ráznejším prostriedkom.

Kremer prežíva boj medzi svojim svedomím a hrôzou z návratu do koncentráku.

Dráma / Vojnový
Nemecko / Luxembursko / Česko, 2004, 98 min
Réžia: Volker Schlöndorff;
Hudba: Alfred Šnitke;
Hrajú: Ulrich Matthes, August Diehl, Hilmar Thate, Bibiana Beglau, Ivan Jiřík, Adolf Filip, Zdeněk Pecháček, Karel Dobrý, Vladimír Fišer, Petr Janiš, Vladimír Gut, Václav Krátký;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát vyskytujúce sa násilie ako bitie, vrazenie, facka, vloženie tŕňovej koruny na hlavu väzňovi a vytiahnutie ho za ruky na kríž. Jedna scéna z úvodu s bitím väzňa kutáčom po hlave.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nadávky kňazovi ako „farárske prasa“ a podobne, 1x neúctivé vyjadrenie na adresu pápeža od kňaza. Asi 1x božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie a popíjanie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Pár krát trochu skreslené vyjadrenia na adresu Cirkvi a Vatikánu v súvislosti s konaním alebo nekonaním voči nacistom.
Vhodnosť pre deti od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.