Film: Pavol VI., Pápež v búrlivých časoch / Paul VI: The Pope in the Tempest (2008)

Životopisný príbeh pápeža, ktorý sa pokúšal vnášať Kristove svetlo do búrlivých čias. Čelil výčitkám, že v mnohých smeroch zlyhal, zároveň bol inými oceňovaný, že ukazoval nepríjemnú pravdu, skrz také diela, ako bola encyklika Humanae vitae. Film ukazujúci udalosti, ktoré môžu diváka voviesť k lepšiemu poznaniu náročných období 20. storočia.

Film_Pavol_VI_Papez_v_burlivych_casoch-2008

Dej filmu

Pavol VI. sa stáva pápežom v druhej polovici 20. storočia. Je to storočie zmietané gradovaním zhubného sekularizmu. Národný socializmus a fašizmus, na čelo ktorého sa dostáva socialista Mussolini, sú veľkou skúškou, ktorej čelí Cirkev i svet už skôr. Montini, budúci pápež Pavol VI., síce vtedy ešte nie je pápežom, no od fašistov zažíva prenasledovanie a dokonca i fyzický útok.

Druhá svetová vojna, vojna vo Vietname, Červené brigády alebo Druhý vatikánsky koncil, sú závažné udalosti, ktoré vstupujú do života a rozhodovania Pavla VI.

Najvážnejšie rany, ktoré pápež zažíva však neprichádzajú zo sveta, ale z vnútra Cirkvi. Pavol VI. čelí schizmatikom okolo biskupa Lefebvra, ktorí ohrozujú už i tak krehkú jednotu Cirkvi. Okrem toho, je pre pápeža veľkou ranou množstvo žiadostí o laicizáciu medzi kňazmi, čo je do značnej miery ovocie sexuálnej revolúcie. Úpadok mravnosti je prehlbovaný demoralizáciou skrz médiá a tlač.

Pápežom je v rokoch 1963 až 1978 a počas svojho pontifikátu napíše prorocký dokument Humanae Vitae, ktorý hovorí o posvätnosti manželskej lásky, ľudského života a o zle antikoncepcie, ktorá otvára dvere potratu.

Bol prvým pápežom, ktorý uskutočnil pastoračné návštevy na piatich kontinentoch. Ako prvý pápež od čias apoštolov, navštívil Jeruzalem.

Dráma / Životopisný

Taliansko, 2008, 2×100 min

Réžia: Fabrizio Costa;

Hrajú: Fabrizio Gifuni, Gaetano Aronica, Franco Castellano, Antonio Catania, Licia Maglietta, Giovanni Visentin, Luca Lionello, Mariano Rigillo;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita: Bozk zaľúbencov.
Násilie a brutalita: 
Bitie kňaza a študentov. Zábery násilia z vojny vo Vietname. Pápežov sen, v ktorom ľudia útočia na pápeža slovne aj fyzicky.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Drzý syn voči otcovi a mame. Glorifikovanie slobody v prejave, ktoré môže byť správne pochopené, len s vedomím, že pravá sloboda je rozhodovanie sa medzi dobrom a dobrom.Pripisovanie slobode vlastností, ktoré primárne vyplývajú z lásky, nie slobody.
Vhodnosť pre deti od: 
12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.