Film: Páter Pio / Padre Pio (2000)

Taliansky životopisný film o svätcovi Pátrovi Piovi, ktorý sa stal známy na celom svete svojou pokorou, poslušnosťou, odvahou a stigmami. Taliansky kapucín, ktorý žil v kláštore v San Giovanni Rotondo.

Film_Pater_Pio_z_Pietrelciny

Dej filmu

V tomto filmovom spracovaní vystupuje v dialógu s Pátrom Piom kňaz, ktorý neskrýva skepticizmus a averziu voči tomuto svätcovi dvadsiateho storočia. Páter Pio pri rozhovore s ním precháda rôznymi etapami svojho života. Svedčí o tom, že jeho konanie nebolo motivované pýchou, ale láskou, jeho stigmi neboli klamstvá a predstieranie, ale skutočné rany.

Príbeh sa krátko pozastavuje pri Piovom detstve, mladosti a vysvätení za kňaza. Je ukázané, že už od mlada bol tŕňom v oku satanovi, ktorý na neho aj skutočne fyzicky útočil.

Život Pátra Pia je sprevádzaný rôznymi zázrakmi, jeho odvážnym a zásadovým konaním, prísnosťou, ale zároveň prejavmi lásky a milosrdenstva.

Páter Pio je konfrontovaný s rôznymi osobnými duchovnými problémami konkrétnych ľudí, ale aj s nedôverou voči jeho osobe. Významná časť fimu sa venuje téme budovania jeho veľkého diela, ktorým bola nemocnica v San Giovanni Rotondo.

Páter Pio bol veľký človek, ktorého si vyvolil Boh. Niektorí ho majú dodnes za podvodníka, avšak udivení lekári, ktorí ho vyšetrovali a fakt, že po dlhých rokoch krvácania z rúk, nôh a boku mu nezostala na koži žiadna jazva, sú svedectvom úkazu, na ktorý veda nedáva uspokojivú odpoveď.

Dráma / Životopisný
Taliansko, 2000, 2×100 min
Réžia: Carlo Carlei
Hudba: Paolo Buonvino;
Hrajú: Sergio Castellitto, Jürgen Prochnow, Gianni Bonagura, Pierfrancesco Favino, Adolfo Lastretti, Elio Germano, Franco Interlenghi, Lorenza Indovina, Flavio Insinna;

Prvý diel:

Druhý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Prenasledovanie Pátra Pia od diabla.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.