Film: Molokai, Príbeh otca Damiána / Molokai: The Story of Father Damien (1999)

Film o pátrovi Damiánovi de Veuster, skromnom, obetavom belgickom kňazovi a misionárovi, ktorý v druhej polovici devätnásteho storočia zasvätil svoj život službe chorým na lepru v misijách na Havaji. Je to príbeh o inšpirujúcom mužovi, ktorý svojou odvahou a horlivou láskou bojoval za práva tých, ktorých spoločnosť odvrhla.

Film_Molokai_Pribeh_otca_Damiana

Dej filmu

Páter Damián sa prihlási na službu na ostrove Molokai medzi malomocnými. Čoskoro po príchode sa stáva ochrancom miestnych žien pred sexuálnym zneužívaním a bojovníkom proti rozmohnutému alkoholizmu.

Molokai je miesto, kde ľudia zomierajú v izolácii, bez potrebnej zdravotnej starostlivosti, na následky lepry. Svätý Damián sa snaží ako vládze, aby poskytol aspoň minimálnu opateru mnohým chorým, ale sám na túto prácu nestačí.

Keď píše listy s prosbou o materiálnu alebo personálnu pomoc, jeho žiadosti sú odignorované. Až určitá medializácia, o ktorú sa postará jeho brat, zabezpečí príchod niekoľkých ďalších ľudí na Molokai, ktorí dokážu pokračovať v započatom diele.

Životopisný / Dráma
Belgicko / Holandsko / Austrália, 1999, 118 min
Réžia: Paul Cox
Hrajú: David Wenham, Kris Kristofferson, Peter O’Toole, Jan Decleir, Derek Jacobi, Leo McKern, Sam Neill, Tom Wilkinson, Michael Pas, Aden Young, Alice Krige, Thom Hoffman, Chris Haywood;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x žena zvádzajúca otca Damiána. Scéna, kde je naznačené ako lekár vyšetruje genitálie pátra Damiána.

Násilie a brutalita: Scéna so strieľaním do ľudí a hádzanie ľudí do mora.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi 1x nadávanie “coď do čerta”. 1X božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 1x scéna s vyhrážaním sa s nožom v ruke. Viaceré scény s obrazom umierajúcich malomocných.

Iné: Biskup a jeho asistent s ľahostajným prístupom voči pátrovi Damiánovi a ľuďom, ktorí mu boli zverení. Zosobášenie páru, pri ktorom páter Damián nemal istotu či sa jedná o platný sobáš.

Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.