Film: Karol – človek, ktorý sa stal pápežom / Karol. Czlowiek, który zostal papiezem (2005)

Tento unikátny štvordielny film zachytáva podrobne udalosti zo života pápeža Jána Pavla II.. Mnohé scény sú okorenené o inteligentný a láskavý pápežov humor. Divák dostáva zároveň príležitosť zamyslieť sa nad mnohými hlbokými myšlienkami o láske a zmysle života.

Film_Karol_2005

Dej filmu

Film začína udalosťami z obdobia Druhej svetovej vojny. Dotýka sa zároveň života Karola Wojtylu s jeho otcom, jeho stretávanie sa s jeho láskou v mladosti a ďalšími priateľmi a známymi. Nasledujú ďalšie dôležité udalosti z Karolovej mladosti ako napríklad jeho práca v kameňolome, umelecká činnosť v divadle, jeho vnútorný boj so zlom a nezmyselnosťou vojny.

Karol sa rozhodne pre povolanie kňaza. Súčasťou tohto obdobia je v jeho živote i aktívny odpor voči nacistom, i keď bez použitia zbraní. Neskôr prichádzajú sovietske vojská a nacisti sú z Poľska vyhnaní. Je to nová etapa poľskej histórie, etapa komunistického teroru. Karol Wojtyla začína pôsobiť na univerzite medzi študentami. Kvôli svojej výraznej osobnosti sa stane terčom sledovania tajnej polície.

Karol je vysvätený za biskupa, účastní sa II. vatikánskeho koncilu, slúži omšu v Novej Hute, čo malo byť “moderné” mesto bez Boha. Dôraz je vo filme kladený aj na zobrazenie utrpenia mnohých ďalších ľudí počas komunizmu v Poľsku.

Karol je zvolený za pápeža a vyberá si meno Ján Pavol II.. Film pokračuje jeho návštevou v Poľsku, stretnutím s Matkou Terezou, ktorej osudy sa objavujú vo filme niekoľko krát, stretnutie s Romerom a s ďalšími osobnosťami. Samozrejme nechýba atentát na pápeža a stretnutie s Ali Acchom a pád komunizmu.

Film načrtáva Jánov Pavlov pohľad na sexualitu, antikoncepciu a potrat. Zobrazuje reakcie pápeža na rôzne svetové konflikty a udalosti a množstvo ďalšieho.

Dráma / Životopisný
Poľsko / Taliansko, 2005, 4×90 min
Réžia: Giacomo Battiato;
Hudba: Ennio Morricone;
Hrajú: Piotr Adamczyk, Olgierd Lukaszewicz, Malgosia Bela, Matt Craven, Hristo Shopov, Ennio Fantastichini, Kenneth Welsh, Raoul Bova, Andrzej Deskur, Weronika Ksiazkiewicz, Roma Gasiorowska, Ken Duken, Luca Ward, Eryk Lubos, Violante Placido, Maja Barelkowska, Grazyna Szapolowska, Radoslaw Pazura, Mateusz Damiecki, Kinga Preis, Tadeusz Bradecki;

Prvý diel:

Druhý diel:

Tretí diel:

Štvrtý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát bozkávanie sa zaľúbencov.
Násilie a brutalita: Zabíjanie ľudí streľbou zo stíhačiek. Viac krát zabíjanie streľbou zo zbraní. Ponižovanie Poliakov a Židov. Bitka obuškami, pesťami, týranie väzňov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie alkoholu, viac krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Vojnové udalosti.
Iné: Trochu zvláštne, že vo filme je pápež Ján Pavol II. ukázaný s rôznymi ľuďmi, ale ani v jendej nie s Jozefom Ratzingerom, pápežom Benediktom XVI., ktorý bol zvolený po ňom, napriek tomu, že boli veľmi blízki spolupracovníci.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.