Film: Karol – človek, ktorý sa stal pápežom / Karol. Czlowiek, który zostal papiezem (2005)

Dráma / Životopisný
Poľsko / Taliansko, 2005, 4×90 min
Réžia: Giacomo Battiato
Hudba: Ennio Morricone
Hrajú: Piotr Adamczyk, Olgierd Lukaszewicz, Malgosia Bela, Matt Craven, Hristo Shopov, Ennio Fantastichini, Kenneth Welsh, Raoul Bova, Andrzej Deskur, Weronika Ksiazkiewicz, Roma Gasiorowska, Ken Duken, Luca Ward, Eryk Lubos, Violante Placido, Maja Barelkowska, Grazyna Szapolowska, Radoslaw Pazura, Mateusz Damiecki, Kinga Preis, Tadeusz Bradecki;

Dojímavý film plný silných momentov zo života Jána Pavla II. Ako hovorí samotný Ján Pavol II. aj vo filme, pápež síce nemôže zmeniť svet, ale môže priniesť slová nádeje a lásky. A o tom je očividne aj jadro výpovede, ktorú chceli podať tvorcovia filmu.

Dej filmu
Film začína udalosťami z obdobia Druhej svetovej vojny, utekanie pred nepriateľskými vojskami, utrpenie poľského národa. Dotýka sa zároveň života Karola Wojtylu s jeho otcom, jeho stretávanie sa s jeho láskou v mladosti a ďalšími priateľmi a známymi. Nasledujú ďalšie dôležité udalosti z jeho mladosti ako napríklad jeho práca v kameňolome, umelecká činnosť v divadle, jeho vnútorný boj so zlom a nezmyselnosťou vojny. Neskôr sa rozhoduje pre povolanie kňaza. Súčasťou tohto obdobia je v jeho živote i aktívny odpor voči nacistom, i keď bez použitia zbraní. Veľmi silne sa ho dotýka zavraždenie viacerých jeho priateľov počas vojny.

Nasleduje príchod sovietskych vojsk a vyhnanie nacistov z Poľska. Je to nová etapa poľskej histórie, etapa komunistického teroru. Karol Wojtyla začína pôsobiť na univerzite medzi študentami. Kvôli svojej výraznej osobnosti sa stane terčom sledovania tajnej polície. Je konfrontovaný s robotníckou vzburou a strieľaním do robotníkov, medzi ktorými sú i jeho priatelia. Ďalšími významnými momentami, na ktoré sa film sústredí je vysvätenie Karola Wojtylu za biskupa, jeho venovanie sa mládeži, Wojtylove šarmantné jednanie aj s protivníkmi, účasť Karola Wojtylu na II. vatikánskom koncile, jeho vymenovanie za krakovského biskupa, slúženie omše v Novej Hute, čo malo byť “moderné” mesto bez Boha. Príznačná je jeho odvaha postaviť sa komunistom v každej situácii, ale s láskou. Nasledujú ďalšie silné momenty ako uzdravenie jeho známej na jeho príhovor z rakoviny, zmena charakteru donášača tajnej polície neustálym počúvaním Wojtylových slov o láske.

Dôraz je vo filme kladený aj na zobrazenie utrpenia mnohých ďalších ľudí počas komunizmu v Poľsku. Ďalej film zobrazuje zvolenie Karola Wojtylu za pápeža po smrti Jána Pavla I. Film pokračuje jeho návštevou v Poľsku, stretnutím s Matkou Terezou, ktorej osudy sa objavujú vo filme niekoľko krát, stretnutie s Romerom a s ďalšími osobnosťami. Samozrejme nechýba dramatické spracovanie atentátu na pápeža, stretnutie s Ali Acchom, pád komunizmu, vojna v Kuvajte, v Bosne a reakcie pápeža na tieto a mnohé ďalšie udalosti.

Film analyzuje dosť podrobne pápežove zdravotné problémy i návštevy v rôznych krajinách sveta. Vo filme je vyobrazené neprestajné povzbudzovanie a modlitby Jána Pavla II. za ľudí, s ktorými prichádzal do kontaktu, čo bolo príznačné pre jeho pontifikát. Tiež je načrtnutý Jánov Pavlov pohľad na sexualitu, antikoncepciu a potrat a konfrontácia pápeža s rôznymi svetovými konfliktami a udalosťami. Ku koncu filmu je veľmi autenticky zobrazené zhoršovanie sa zdravotného stavu Jána Pavla II. Je toho však oveľa viac a najlepšie je si tento unikátny film pozrieť.

Mnohé scény vo filme sú okorenené inteligentným a láskavým pápežovým humorom, čo vo filme nevyznieva trápne, ale skutočne humorne. Film je pretkaný mnohými drobnými prejavmi skutkov lásky nielen pápeža, ale aj iných aktérov filmu. Zároveň má divák možnosť sa zamýšľať nad mnohými hlbokými myšlienkami o láske, zmysle života, boji dobra a zla. Veľmi dobre je vyzdvihnutá Wojtylova vynaliezavosť a dôvtip.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát bozkávanie sa zaľúbencov.
Násilie a brutalita: Zabíjanie ľudí streľbou zo stíhačiek. Viac krát zabíjanie streľbou zo zbraní. Ponižovanie Poliakov a Židov. Bitka obuškami, pesťami, týranie väzňov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie alkoholu, viac krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Vojnové udalosti.
Iné: Trochu zvláštne, že vo filme je pápež Ján Pavol II. ukázaný s rôznymi ľuďmi, ale ani v jendej nie s Jozefom Ratzingerom, pápežom Benediktom XVI., ktorý bol zvolený po ňom, napriek tomu, že boli veľmi blízki spolupracovníci.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment