Film: Pápež Ján Pavol II. / Pope John Paul II (2005)

Skutočný Ján Pavol II. bol veľmi špecifickým nenapodobiteľným človekom a teda nie je jednoduché pokúsiť sa o filmové spracovanie jeho osobnosti. Tento film vcelku úspešne zachytáva komplexný život Jána Pavla II. a dosť dobre vystihuje jeho kreatívnosť a dôvtip.

Film_Papez_Jan_Pavol_II_2005

Dej filmu

Film zobrazuje vzťah Karola s jeho otcom, priateľmi z divadla a ďalšími ľuďmi. Začína vojna a medzi priateľmi možno sledovať rôznorodé postoje k tomu ako sa postaviť voči nacistom. Aj Karol prežíva vo svojom vnútri boj a nerozhodnosť ako sa zachovať a správne rozhodovať v týchto ťažkých časoch.

Zažíva zabíjanie, prenasledovanie a zatýkanie viacerých priateľov, ktorí sa rozhodli nepodvoliť nacistom. Karol sa rozhodne v týchto pohnutých časoch stať kňazom. Týmto spôsobom chce tiež prispieť k boju proti zlu.

Po porážke Nemcov prichádza do Poľska komunizmus a s ním nové represie. Karol začína pôsobiť ako kňaz a snaží sa najmä aktívne venovať mládeži. Neskôr je vybraný za biskupa, zúčastňuje sa Druhého vatikánskeho koncilu a napriek všetkým svojim povinnostiam nezabúda na svojich priateľov.

Silným momentom je Karolov príhovor o modlitbu u pátra Pia za jeho smrteľne chorú známu, ktorá po tomto jeho orodovaní zázračne vyzdravie.

Karol je zvolený za pápeža a nasleduje jeho pôsobenie v úlohe hlavy Katolíckej cirkvi. Dej prechádza celým súborom udalostí a návštev mnohých krajín od štrajkov v jeho rodnom Poľsku, cez pád komunizmu až po vojnu v Kuvajte, atď.

Prvý diel:

Dráma
Taliansko / Poľsko / USA, 2005, 2×100 min
Réžia: John Kent Harrison
Hudba: Marco Frisina
Hrajú: Jon Voight, Cary Elwes, Ben Gazzara, Christopher Lee, Vittoria Belvedere, James Cromwell, Valeria Cavalli, Giulio Base, Ettore Bassi, Maciej Marczewski, Tadeusz Bradecki;

Druhý diel:

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 
Násilie a brutalita: 1x scéna so zastrelením človeka.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.