Film: Pápež Ján Pavol II. / Pope John Paul II (2005)

Dráma
Taliansko / Poľsko / USA, 2005, 2×100 min
Réžia: John Kent Harrison
Hudba: Marco Frisina
Hrajú: Jon Voight, Cary Elwes, Ben Gazzara, Christopher Lee, Vittoria Belvedere, James Cromwell, Valeria Cavalli, Giulio Base, Ettore Bassi, Maciej Marczewski, Tadeusz Bradecki;

Skutočný Ján Pavol II. bol nenapodobiteľný a teda nebude také ľahké nahradiť ho niekým iným ani vo filme. Či sa to úspešnejšie alebo menej úspešne podarilo práve v tomto príbehu, to nech posúdi každý sám.

Prvý diel:

Druhý diel:

Dej filmu
Úvod filmu je venovaný atentátu na pápeža z roku 1981. Za ním sa dej prenáša do roku 1939, do Krakowa. Je tesne pred vojnou a Karol Wojtyla (budúci Ján Pavol II.) sa venuje divadlu. Zobrazený je tu vzťah Karola s jeho otcom, priateľmi z divadla a ďalšími ľuďmi. Začína vojna a medzi priateľmi možno sledovať rôznorodé postoje k tomu ako sa postaviť voči nacistom. Aj Karol prežíva vo svojom vnútri boj a nerozhodnosť ako sa zachovať a správne rozhodovať v týchto ťažkých časoch, kedy vidí násilie a prenasledovanie na každom kroku. Napokon nachádza dobré nasmerovanie u miestneho arcibiskupa Sobjehu.
Istý čas pracuje ako robotník v miestnom kameňolome, kde má možnosť spoznávať názory a zmýšľanie robotníkov, ktorí tu spolu s ním pracujú.
Zažíva i zabíjanie a zatýkanie viacerých jeho priateľov, ktorí sa rozhodli nepodvoliť nacistom. On sa rozhodne v týchto pohnutých časoch stať sa kňazom a takýmto spôsobom tiež prispieť k boju proti nacizmu. Po porážke Nemcov prichádza do Poľska komunizmus a s ním nové represie. Začína pôsobiť ako kňaz a snaží sa najmä aktívne venovať mládeži. Vyobrazené sú ďalej udalosti okolo výberu Karola Wojtylu za biskupa, jeho dôvtip v boji proti komunizmu, následne začiatok Druhého vatikánskeho koncilu, jeho opätovné stretnutia s priateľmi, o ktorých si myslel, že zomreli počas vojny.
Silným momentom je Karolov príhovor o modlitbu u pátra Pia za jeho smrteľne chorú známu, ktorá po tomto jeho „lobbingu“ zázračne vyzdravie.
Potom nasleduje voľba Karola Wojtylu za pápeža Jána Pavla II. Ďalej jeho pôsobenie v úlohe hlavy Katolíckej cirkvi a vnímanie predstaviteľov štátov, najmä v komunistickom bloku v súvislosti s jeho zvolením. Okrem toho celý súbor udalostí a návštev mnohých krajín od štrajkov v jeho rodnom Poľsku, cez pád komunizmu až po vojnu v Kuvajte, atď.
Je to veľmi rozsiahly film, ktorý zachytáva skutočne komplexne život Jána Pavla II. Väčšina slov, ak nie náhodou všetky, ktoré vyslovuje pápež v tomto filme sú skutočné citáty alebo aspoň parafrázy ozajstného Jána Pavla II. Navyše je tu dobre vystihnutá kreatívnosť tejto osobnosti svetových dejín v komunikácii so št%C