Film: V jednom ohni / Fireproof (2008)

Príbeh o tom ako Boh a láska dokážu premôcť sebectvo a rôzne zlozvyky, ktoré škodia manželstvu. Film ponúka tiež inšpiráciu akými drobnosťami možno utužovať vzájomný manželský vzťah.

Film_V_jednom_ohni_2008

Dej filmu

Mladí manželia Caleb a Cate sú spolu sedem rokov. Pravidelne zažívajú vzájomné vyčerpávajúce hádky. Ich obsahom sú problémy, od úplných malicherností ako je corn flakes do mlieka až po isté druhy závislostí, ktorými trpí zvlášť Caleb. Po jednej ostrejšej výmene názorov sa citlivá Cate rozhodne odísť zo vzťahu a požiadať o rozvod.

Caleb pracuje ako hasič na požiarnickej stanici, jeho žena Cate pracuje v nemocnici. Caleb spočiatku s rozvodom súhlasí a nemieni sa “ponižovať” a robiť niečo pre záchranu manželstva. Až na prosby svojho otca sa rozhodne odložiť rozvod o zhruba mesiac a prechádzať deň za dňom brožúrku s radami, ktorú mu poslal otec.

Najskôr plní Caleb rady z knižky s istou nechuťou a robí to len preto, aby urobil svojmu otcovi po vôli. Jeho úsilie neprináša takmer žiaden úspech a má niekoľko krát chuť s tým skončiť. Až po viacerých rozhovoroch s otcom začne lepšie chápať o čom je pravá láska, aj to, že pre záchranu ich vzťahu je veľmi dôležité, aby v jeho živote mal miesto Boh.

Popri vzťahových ťažkostiach Caleba a Cate je film odľahčený vtipnými scénami z každodennej práce miestnych hasičov. Humorne je spracované i vzájomne sťažovanie sa jedného na druhého pred svojimi priateľmi. Dobrým okorenením filmu sú aj Calebovi geriatrickí susedia.

Dráma
USA, 2008, 114 min
Réžia: Alex Kendrick
Hudba: Mark Willard
Hrajú: Kirk Cameron, Erin Bethea, Ken Bevel, Alex Kendrick, Janet Lee Dapper;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Bozkávanie sa manželov Cate a Caleba. Flirtovanie Cate s jedným jej kolegom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Prechádzajúci vlak, ktorý tesne minie jedného z hasičov, pričom mu zachytí prilbu.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.