Film: V jednom ohni / Fireproof (2008)

Dráma
USA, 2008, 114 min
Réžia: Alex Kendrick
Hudba: Mark Willard
Hrajú: Kirk Cameron, Erin Bethea, Ken Bevel, Alex Kendrick, Janet Lee Dapper;

Film o tom ako Boh a láska dokážu premôcť sebectvo a rôzne závislosti, ktoré likvidujú manželský vzťah. Príbeh ponúka recept na to ako si získať srdce partnera, ktorý je zo spoločného života už dostatočne znechutený. Film si stojí za to pozrieť už len kvôli inšpirácii akými drobnosťami možno utužovať vzájomný manželský vzťah. Nie je to nič svetoborné a asi na väčšinu nápadov by každý prišiel aj sám. Problém je v tom, že zvyčajne na tieto veci ľudia často zabúdajú. Napriek tomu, že sú to akoby maličkosti, zohrávajú dosť dôležitú úlohu.

Dej filmu
Manželská kríza v priamom prenose. Mladí manželia Caleb a Cate, ktorí sú už sedem rokov spolu, pravidelne zažívajú vzájomné hádky. Ich obsahom sú problémy, od úplných malicherností ako je corn flakes do mlieka až po isté druhy závislostí, ktorými trpí zvlášť Caleb. Po jednej ostrejšej hádke sa citlivá Cate rozhodne odísť zo vzťahu a požiadať o rozvod.
Caleb pracuje ako hasič na požiarnickej stanici, jeho žena Cate pracuje v nemocnici. Caleb spočiatku s rozvodom súhlasí a nemieni sa “ponižovať” a robiť niečo pre záchranu manželstva. Až na prosby jeho otca sa rozhodne odložiť rozvod o zhruba mesiac a prechádzať deň za dňom brožúrku s radami, ktorú mu poslal jeho otec. Najskôr plní Caleb rady z knižky s istou nechuťou a robí to len preto, aby urobil svojmu otcovi po vôli. Jeho úsilie neprináša takmer žiaden úspech a má niekoľko krát chuť s tým skončiť. Až po viacerých rozhovoroch s otcom začne lepšie chápať o čom je pravá láska, aj to, že pre záchranu ich vzťahu je veľmi dôležité, aby v jeho živote mal miesto Boh. Vtedy sa v ňom niečo zlomí a začne mu konečne ozaj záležať na tom, aby si získal srdce Cate. Ani tak ale nezačne hneď žať úspechy u Cate so svojou snahou, ale napriek tomu dokáže robiť oveľa väčšie gestá lásky. Dokáže sa zrieknuť napríklad množstva dolárov, ktoré šetril na loď, o ktorej sníval a namiesto nej kúpi špeciálnu posteľ a kreslo pre Catinu chorú mamu. Tiež rozbije počítač, ktorý používal len na surfovanie po internete, kde hlavnou náplňou tohto jeho “relaxu” tvorilo vyhľadávanie pornografie.
Cate navyše začne koketovať s doktorom Gavinom Kellerom, ktorý je kolegom Cate v nemocnici, kde ona pracuje. Calebovi aj Cate radia viacerí ich známi a kamaráti ako by sa mali s touto ich manželskou krízou vysporiadať. Popri týchto ťažkostiach vo vzťahu Caleba a Cate je film odľahčený vtipnými scénami z každodennej práce miestnych hasičov. Humorne je spracované i vzájomne sťažovanie sa jedného na druhého pred svojimi priateľmi. Dobrým okorenením filmu sú aj Calebovi senilní susedia.

Cate je napriek Calebovej snahe rozhodnutá doviesť rozvodové konanie do úspešného konca. Nalomí ju až vážny rozhovor s Calebom, jeho starostlivosť o ňu, keď je chorá a najmä keď zistí, že peniaze, ktoré Caleb šetril na svoju loď, dal na posteľ a kreslo pre jej postihnutú mamu.
Záver je (ne)typickým happyendom. Boh a láska zmenili Calebov život a cez jeho obetu a poslúchanie otcových rád zachránil svoje manželstvo s Cate.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Bozkávanie sa manželov Cate a Caleba. Flirtovanie Cate s jedným jej kolegom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Prechádzajúci vlak, ktorý tesne minie jedného z hasičov, pričom mu zachytí prilbu.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment