Film: Mária Goretti (2003)

Dráma
Taliansko, 2003, 98 min
Réžia: Giulio Base
Hudba: Ennio Morricone
Hrajú: Luisa Ranieri, Claudia Koll, Flavio Insinna;

Skutočný príbeh o mladom dievčati, ktoré svojou odvahou, dobrotou a otvorenosťou odpúšťať, zmenilo životy mnohých ľudí, ktorí ju poznali. Film o dievčati, ktoré sa za zlobu dokázalo odplácať láskou. Šialenstvo? Asi nie, skôr hrdinstvo, lenže chce to silnú osobnosť, čerpajúcu silu od Boha.

Dej filmu
Jadro filmu sa odohráva od doby, dva roky pred Máriinou smrťou. Jej rodina a spolu s nimi aj Mária chodia pracovať na pole istého veľkostatkára. Ten zneužíva lacnú pracovnú silu na svoje obohacovanie sa, bez toho, že by robotníkom, ktorí pre neho pracujú zabezpečil primeranú mzdu na dôstojný život. Medzi robotníkmi sa šíri malária a keďže nemajú dostatok peňazí ani na liečbu chinínom, mnohí na poli zomierajú. Okrem iných aj Máriin otec. Ten, kým žije, je vo filme synonymom odvahy, pevnosti a čestnosti. Príkladný otec, v ktorého šľapajach ide aj jeho dcéra.
Kvôli tomu, že sú chudobní, žije jeho rodina v jednom dome spolu s ďalším robotníkom a jeho synom Alessandrom. Alessandrov otec je večne mrzutý alkoholik, častujúci svojho syna pravidelnými urážkami a ponižovaním. Je plný nenávisti, ktorú prenáša i na syna.
Dôležitú úlohu vo filme zohráva nový kňaz, ktorý prichádza do obce, kde žijú. Ten bojuje za práva zneužívaných robotníkov a v Márii spoznáva silné a dobré dievča. Bijú sa tu hodnoty, ktoré vyznáva tento kňaz, a ktoré preferuje miestny veľkostatkár. Dobre je vystihnuté najmä rozdielne vnímanie hodnoty človeka v ich očiach. Zaujímavá je zvlášť scéna, keď sa niek