Film: Mária Goretti (2003)

Skutočný príbeh o mladom dievčati, ktoré svojou odvahou, dobrotou a otvorenosťou odpúšťať, zmenilo životy mnohých ľudí, ktorí ju poznali. Film o dievčati, ktoré sa za zlobu dokázalo odplácať láskou, dokonca i človeku, ktorý ju zavraždil.

Film_Maria_Goretti_2003

Dej filmu

Máriina rodina a spolu s nimi aj Mária chodia pracovať na pole istého veľkostatkára. Ten zneužíva lacnú pracovnú silu na svoje obohacovanie sa, bez toho, že by robotníkom, ktorí pre neho pracujú zabezpečil primeranú mzdu na dôstojný život.

Medzi robotníkmi sa šíri malária a keďže nemajú dostatok peňazí ani na liečbu chinínom, mnohí na poli zomierajú. Okrem iných aj Máriin otec. Kým žije, je vo filme synonymom odvahy, pevnosti a čestnosti. Príkladný otec, v ktorého šľapajach ide aj jeho dcéra.

Kvôli tomu, že sú chudobní, žije rodina Goretti v jednom dome spolu s ďalším robotníkom a jeho synom Alessandrom. Alessandrov otec je večne mrzutý alkoholik, častujúci svojho syna pravidelnými urážkami a ponižovaním. Je plný nenávisti, ktorú prenáša i na syna.

Dôležitú úlohu vo filme zohráva nový kňaz, ktorý prichádza do obce, kde žijú. Ten bojuje za práva zneužívaných robotníkov a v Márii spoznáva silné a dobré dievča. Bijú sa tu hodnoty, ktoré vyznáva tento kňaz, a ktoré preferuje miestny veľkostatkár. Dobre je vystihnuté najmä rozdielne vnímanie hodnoty človeka v ich očiach.

Dráma
Taliansko, 2003, 98 min
Réžia: Giulio Base
Hudba: Ennio Morricone
Hrajú: Luisa Ranieri, Claudia Koll, Flavio Insinna;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pokus o znásilnenie mladej Márie Goretti.

Násilie a brutalita: Zabitie Márie niekoľkými bodnutiami nožom.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát opitý Alessandrov otec.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 

Iné: 

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.