Film: Pete a jeho drak / Můj kamarád drak / Pete’s Dragon (2016)

Rozprávkový fantasy príbeh o Peteovi vyrastajúcom v lese so svojim láskavým priateľom Elliotom. Miestni ľudia poznali príbehy o drakovi len z rozprávania pána Meachama, ktorého však nebrali príliš vážne. Jedného dňa sa to zmenilo.

Dej filmu

Peteovi rodičia zomierajú pri autonehode, ktorú jediný prežije malý Pete. V lese, kde sa autonehoda udiala stretáva draka menom Elliot, ktorý ho vezme do svojej jaskyne skrytej hlboko v tmavom lese.

Po šiestich rokoch života s drakom sa situácia mení. Petea objavia v lese lesní robotníci, ktorí ho odvezú do mesta. Neskôr ho prichýli Grace, správkyňa v miestnom národnom parku. S pomocou Natalie, ktorej otec Jack vlastní miestnu pílu, sa Grace vydáva zistiť odkiaľ sa Pete vzal, kam patrí a či jeho drak skutočne existuje.

Drak Elliot príde síce sám hľadať Petea do mesta, ale začína chápať, že to čo Pete naozaj potrebuje je ľudská rodina. Zakrátko odhalia lesní robotníci, že drak je skutočný. Ich lov na draka končí úspešne. Našťastie Elliota nezabijú len ho uspia a dopravia ho do lesného podniku. Situácia sa im však vymkne spod kontroly a začína napínavý boj o drakovu slobodu a záchranu vzťahu Petea a jeho draka.

Vo filme je obsiahnutých viacero pekných momentov poukazujúcich na dôležitosť rodinných vzťahov a obetavosť a snahu pomôcť druhému človeku v rôznych situáciách.

Fantasy / Akčný / Dobrodružný / Komédia / Rodinný
USA, 2016, 102 min
Réžia: David Lowery;
Hrajú: Bryce Dallas Howard, Robert Redford, Oakes Fegley, Oona Laurence, Wes Bentley, Karl Urban, Isiah Whitlock Jr., Craig Hall, Jade Healy, medvěd Bart 2, Marcus Henderson;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide):

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Grace a Jack ešte v čase, keď sú len snúbenci pôsobia dojmom rodiny, ktorá spolu už nejaký čas žije v jednom dome. Nie je to však explicitne vo filme ujasnené.

Násilie a brutalita:

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Autonehoda v úvode filmu, pri ktorej Peteovi zomreli rodičia.

Iné:

Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.