Film: Dračie srdce / Dragon heart (1996)

Podarený príbeh spájajúci žáner fantasy s prvkami stredovekého rytierstva. Film Dračie srdce ponúka príjemný humor, boj dobra a zla, rytiersku česť, odvahu a veľkú obetu.

Film_Draci_srdce_1996

Dej filmu

Krutý Einonov otec zomiera jedného dňa pri potláčaní vzbury vidiečanov. Kráľom sa stáva Einon. Pri vzbure je však ťažko poranený. Má poranené srdce. Život mu má zachrániť polovica dračieho srdca.

Cestou ku drakovi odrieka kráľovskú prísahu, v ktorej sľubuje, že bude dobrým a čnostným kráľom. Po tom, čo je zachránený jeho život s pomocou draka, sa však z neho stáva ešte krutejší a bezohľadnejší vládca ako bol jeho otec.

Bowen, ktorý sa poznal s Einonom od mlada, a ktorý ho mnohému učil je sklamaný a nadobúda presvedčenie, že sa z Einona stal zlý človek preto, že je počarený od draka. Z toho dôvodu sa rozhodne pozabíjať všetkých drakov v krajine.

Posledného sa mu akosi nedarí zabiť a keďže zisťuje, že drak je celkom pohoďák, rozhodne sa, že s ním urobí obchod. Drak bude simulovať, že ho Bowen zabil a on zhrabne peniaze od dedinčanov, ktorým „zachráni“ život pred drakom. Teda ani Bowen sa už v tom čase nespráva ako skutočný rytier.

Medzi dedinčanmi spoznáva Bowen dievča menom Kara, ktorá sníva o tom, že sa ľud postaví na odpor voči útlaku kráľa Einona. Pre svoj plán si získa napokon draka i Bowena, ktorý si znovuobnovuje svoju vernosť rytierskym princípom. Keď dedinčania zistia, že na ich strane bude stáť samotný drak a že Bowen ich naučí bojovať, rozhodnú sa takisto pre vzburu.

Aby porazili Einona, musí zomrieť drak, ktorý je vo svojej polovici srdca nositeľom Einonovho života. Pokiaľ žije drak, Einon je nesmrteľný.

Dobrodružný / Fantasy / Dráma / Akčný
USA, 1996, 99 min
Réžia: Rob Cohen
Hudba: Randy Edelman;
Hrajú: Dennis Quaid, David Thewlis, Pete Postlethwaite, Dina Meyer, Jason Isaacs, Brian Thompson, Eva Vejmělková, Milan Bahúl, Julie Christie, Sean Connery, John Gielgud, Miroslav Kasprzyk;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero bojových scén. Brutalita Einona je vyobrazená v niekoľkých scénach pri zabíjaní poddaných.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.