Film: Dračie srdce / Dragon heart (1996)

Dobrodružný / Fantasy / Dráma / Akčný
USA, 1996, 99 min
Réžia: Rob Cohen
Hudba: Randy Edelman
Hrajú: Dennis Quaid, David Thewlis, Pete Postlethwaite, Dina Meyer, Jason Isaacs, Brian Thompson, Eva Vejmělková, Milan Bahúl, Julie Christie, Sean Connery, John Gielgud, Miroslav Kasprzyk;

Dračie srdce je podarený príbeh spájajúci žáner fantasy s prvkami stredovekého rytierstva. Dobrý dojem z filmu zvyšuje vynikajúci humor, ktorý sa prelína dejom celého filmu. Film je zreteľným bojom dobra a zla. Na jednej strane stojí rytierska česť, odvaha, pravda, ochrana slabších, priateľstvo, na druhej Einonova pýcha, chamtivosť, sebectvo, krutosť a túžba po moci. Nad všetkým stojí priateľstvo medzi drakom a rytierom Bowenom a samotná drakova obeta života pre pomoc ľuďom. Je ochotný obetovať sa za ľudí aj napriek tomu, že od nich zakúsil povraždenie mnohých svojich druhov a aj napriek tomu, že aj život jeho samého bol neraz ľuďmi ohrozovaný.

Dej filmu
Krutý Einonov otec zomiera jedného dňa pri potláčaní vzbury vidiečanov. Kráľom sa preto stáva Einon. Pri vzbure je však ťažko poranený. Má poranené srdce. Život mu má zachrániť polovica dračieho srdca. Cestou ku drakovi odrieka kráľovskú prísahu, v ktorej sľubuje, že bude dobrým a čnostným kráľom. Po tom, čo je zachránený jeho život s pomocou draka, sa však z neho stáva ešte krutejší a bezohľadnejší vládca ako bol jeho otec. Bowen, ktorý sa poznal s Einonom od mlada, a ktorý ho mnohému učil je sklamaný a nadobúda presvedčenie, že sa z Einona stal zlý človek preto, že je počarený od draka. Z toho dôvodu sa rozhodne pozabíjať všetkých drakov v krajine.
Posledného sa mu akosi nedarí zabiť a keďže zisťuje, že drak je celkom pohoďák, rozhodne sa, že s ním urobí obchod. Drak bude simulovať, že ho Bowen zabil a on zhrabne peniaze od dedinčanov, ktorým „zachránil“ život pred drakom. Teda ani Bowen sa už v tom čase nespráva ako skutočný rytier.
Medzi dedinčanmi spoznáva Bowen dievča menom Kara, ktorá sníva o tom, že sa ľud postaví na odpor voči útlaku kráľa Einona. Pre svoj plán si získa napokon draka i Bowena, ktorý si znovuobnovuje svoju vernosť rytierskym princípom. Keď dedinčania zistia, že na ich strane bude stáť samotný drak a že Bowen ich naučí bojovať, rozhodnú sa takisto pre boj.
Aby však porazili Einona, musí zomrieť drak, ktorý je vo svojej polovici srdca nositeľom Einonovho života. Pokiaľ žije drak, Einon je nesmrteľný. Preto sa drak obetuje a ponúkne svoj život za záchranu kráľovstva a za skoncovanie krviprelievania, ktoré vedie Einon.

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero bojových scén. Brutalita Einona je vyobrazená v niekoľkých scénach pri zabíjaní poddaných.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment