Film: Chlapec v pruhovaném pyžamu / The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Ako vyzerá vojna detskými očami? A navyše očami syna nacistického dôstojníka? Film ukazuje mnohé patologické prejavy nacistov, ale i dobro a lásku, ktoré sú prítomné aj v ťažkých chvíľach útlaku. Je to tiež príbeh o detskej nevinnosti a jednoduchosti. A v tom je ukrytý potenciál detského šťastia a nekomplikovanosti detského života.

Film_chlapec_v_pruhovanom_pyzame_2008

Dej filmu

Bruno žije spolu s otcom, mamou a sestrou v Berlíne. Po povýšení Brunovho otca sa sťahujú na vidiek do blízkosti koncentračného tábora. Z nového domu dovidí Bruno cez okno vo svojej izbe na niekoľko barakov v tábore, okolo ktorých vidí pobehovať aj viacero detí. V novom bydlisku nemá kamarátov a preto sa chce zoznámiť s deťmi z tábora.

Vo svojich detských predstavách žije v tom, že to čo vidí z okna vo svojej izbe je farma. Netuší, že je to koncentračný tábor, kde ľudia čakajú na smrť.

V ich dome slúži jeden starší Žid. Napriek surovému zaobchádzaniu, ktoré v ich dome zažíva sa správa voči Brunovi veľmi láskavo.

Jedného dňa sa Bruno konečne vyberie na dobrodružnú výpravu k plotu koncentračného tábora. Tam sa spoznáva so židovským chlapcom menom Shmuel. Bruno nosí Shmuelovi jedlo a napriek rôznym ťažkostiam sa pokúšajú hrať rôzne hry. No najmä sa veľa rozprávajú a spoznávajú svety toho druhého.

Shmuela prijímajú v Brunovom dome za svojho sluhu. Jedného dňa dáva Bruno Shmuelovi jedlo. Sú prichytení a Shmuel je potrestaný návratom do koncentračného tábora.

Bruno je nešťastný a ľutuje svoj podiel viny. Keď sa obaja opäť stretávajú pri táborovom plote, Shmuel Brunovi odpúšťa.

Brunov otec rozhodol, že svoju rodinu presťahuje inam, kým vojna neskončí. Bruno chce, ale ešte pred odchodom pomôcť Shmuelovi nájsť jeho otca a vstupuje do tábora.

Dráma / Vojnový
Veľká Británia / USA, 2008, 94 min
Réžia: Mark Herman
Hudba: James Horner;
Hrajú: Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis, Vera Farmiga, Rupert Friend, Richard Johnson, Sheila Hancock, Cara Horgan, Amber Beattie, David Hayman;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Ubitie jedného židovského väzňa na smrť.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Odvádzanie a zatváranie väzňov do plynovej komory.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.