Film: Chlapec v pruhovaném pyžamu / The Boy in the Striped Pyjamas (2008)

Dráma / Vojnový
Veľká Británia / USA, 2008, 94 min
Réžia: Mark Herman
Hudba: James Horner
Hrajú: Asa Butterfield, Jack Scanlon, David Thewlis, Vera Farmiga, Rupert Friend, Richard Johnson, Sheila Hancock, Cara Horgan, Amber Beattie, David Hayman;

Ako vyzerá vojna detskými očami? A navyše očami syna nacistického dôstojníka? Vo filme je zreteľne poukázané na mnohé patologické prejavy nacistov, ale i na dobro a lásku, ktorá sa dá prejavovať aj v ťažkých chvíľach útlaku. Je to film o detskej nevinnosti a jednoduchosti. A v tom je ukrytý potenciál detského šťastia a nekomplikovanosti detského života.
Príbeh bol natočený podľa knižnej predlohy.

chlapec-v-pruhovanom-pyzame

Dej filmu
Bruno žije spolu s otcom, mamou a sestrou v Berlíne. Po povýšení Brunovho otca sa sťahujú na vidiek do blízkosti koncentračného tábora. Z nového domu dovidí Bruno cez okno vo svojej izbe na niekoľko barakov v tábore, okolo ktorých vidí pobehovať aj viacero detí. V novom bydlisku nemá kamarátov a preto sa chce zoznámiť s deťmi z tábora.
Vo svojich detských predstavách žije v tom, že to čo vidí z okna vo svojej izbe je farma. Netuší, že je to koncentračný tábor, kde ľudia čakajú na smrť.
V ich dome slúži tiež jeden starší Žid. Napriek surovému zaobchádzaniu, ktoré v ich dome zažíva sa správa voči Brunovi veľmi láskavo.
Bruno nechodí do školy, ale ho spolu s jeho sestrou navštevuje učiteľ v ich dome. Okrem iného sa učia o tom, akí sú Židia zlí a škodiaci nemeckému národu a ríši. Brunova sestra celú nacistickú ideológiu žerie aj s navijakom. Bruno na rozdiel od svojej sestry o všetkom podrobne uvažuje a porovnáva s tým čo sám zažíva.
Jedného dňa sa konečne vyberie na dobrodružnú výpravu k plotu koncentračného tábora. Tam sa spoznáva so židovským chlapcom menom Shmuel. Postupne sa spoznávajú a vzniká medzi nimi kamarátsky vzťah. Bruno nosí Shmuelovi jedlo a pokúšajú sa napriek bariére, ktorou je medzi nimi plot tábora a napriek iným ťažkostiam, hrať rôzne hry. No najmä sa veľa rozprávajú a spoznávajú svety jeden druhého.
Bruno nechápe, že sa Shmuel sťažuje na toľko vecí v tábore. Pre neho je najväčším trápením to, že sa nemá s kým hrať.
Keď časom začína Bruno tušiť, že tábor je niečo skutočne zlé, jeho pohľad na vec je zakrátko „poopravený“ po zhliadnutí nacistického propagandistického filmu.
Brunova mama žila dlhú dobu v ilúzii, že tábory, kde sú umiestňovaní Židia, sú len pracovnými tábormi. Dozvedá sa však, že sú tam Židia vraždení. Je zhrozená a znechutená zo svojho manžela, ktorý o tom všetko vie a spolupracuje na tejto mašinérii. Od tohto času sa jej vzťah s manželom rúca.
Po tom, čo Žida slúžiaceho v ich dome po jednom incidente zabijú, prijmú na jeho miesto práve Shmuela. Bruno mu doma ponúkne jedlo. Keď ich prichytí nemecký vojak, Bruno sa bojí priznať, že dal Shmuelovi jedlo a za to je Shmuel potrestaný. Bruno je zo svojho skutku nešťastný a ľutuje to čo spravil. Shmuela zbijú a presunú späť do tábora. Neskôr sa obaja chlapci opäť stretávajú pri táborovom plote. Shmuel Brunovi odpúšťa a opäť sú kamaráti.
Na konci deja filmu sa Shmuel dozvedá dve zlé správy. Jeho otec sa v tábore „stratil“ a Brunov otec rozhodol, že svoju rodinu presťahuje inam, kým vojna neskončí. Bruno chce ale ešte pred odchodom pomôcť Shmuelovi nájsť jeho otca a rozhodne sa vykopať malý otvor popod plot, tak aby sa dostal do tábora. Podarí sa mu to. Shmuel mu donesie väzenský oblek a spolu začínajú hľadať. Zakrátko však odvádzajú všetkých väzňov zo Shmuelovho baraku do plynovej komory. Sú medzi nich zaradení aj obaja chlapci…

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Ubitie jedného židovského väzňa na smrť.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Odvádzanie a zatváranie väzňov do plynovej komory.
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment