Film: Smrtiaci element / Z očí do očí / Man to Man (2005)

Film vyobrazujúci množstvo demagógie a skreslených interpretácií faktov, ktoré neobchádzajú vedu počas celej jej histórie. Honba za ziskom a snaha presláviť sa aj za cenu, že druhí budú musieť platiť životmi je odvrátenou stránkou najmä vedeckých experimentov z posledných desaťročí. Od pokusov na embryách až po používanie nedostatočne preverených a fungujúcich liekov alebo vakcín.

Film_Z_oci_do_oci_2005

Dej filmu

Dr. Jamie Dodd odchádza do Afriky odchytiť dvoch príslušníkov kmeňa Pygmejov, muža a ženu. Na expedícii je spolu s obchodníčkou – madam Van Den Endeovou, ktorá celú misiu zastrešuje, a ktorá prišla do Afriky po zvieratá do zoo. Po prepravení úlovku do Európy sú obaja Pygmejovia umiestnení na tajnom mieste, pre účely experimentov.

Na základe svojského výskumu dôjdu Jamieho spoločníci k záveru, že Pygmejovia, tak ako predpokladali, nie sú ľuďmi, ale len druh živočícha. Bytosť, ktorá stojí medzi človekom a opicou.

Časom sa podarí obom Pygmejom, Likole a Tokovi utiecť zo zajatia, avšak zakrátko sú chytení.

Jamieho spoločníci vycítia, že v Dr. Doddovi už nemajú spojenca. Dr. Dodd nesúhlasí, aby boli Pygmejovia prezentovaní ako zvieratá a aby boli umiestnení do zoo pre prehliadky divákom. Preto ho jeho spoločníci zavrú do klietky, kde boli pred tým umiestnení Likola s Tokom, aby za ten čas bolo možné svetu predstaviť skreslené výsledky výskumu o tom, že Pygmejovia nie sú ľuďmi.

Dr. Dodd je jediný, komu Toko a Likola plne dôverujú. Po čase začne v spolupráci s Pygmejmi demonštrovať doktor Dodd verejnosti ich ľudské črty. Prezentuje nesúhlas s tým ako sa s nimi zaobchádza ako so zvieratami.

Jamieho spoločníci sa dozvedia, že Likola je tehotná. Rozhodnú sa, že musia získať jej embryo pre ich experimenty. Doktor Dodd sa rozhodne Likolu, Toka a ich dieťa brániť ako je v jeho silách.

Dráma
Francúzsko / Južná Afrika / Veľká Británia, 2005, 122 min
Réžia: Régis Wargnier;
Hudba: Patrick Doyle;
Hrajú: Joseph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Iain Glen, Hugh Bonneville, Ron Donachie, Flora Montgomery, Alistair Petrie, Peter Egan;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Polonahí domorodci. Toko a Likola čakajú spolu dieťa, ale kvôli okolnostiam a ich domorodému pôvodu nie sú manželia.
Násilie a brutalita: Dva krát sa vyskytne zabitie človeka. Ťažké poranenie človeka nožom. Držanie Toka a Likoli v zajatí v klietkach.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát popíjanie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.