Film: Smrtiaci element / Z očí do očí / Man to Man (2005)

Dráma
Francúzsko / Južná Afrika / Veľká Británia, 2005, 122 min
Réžia: Régis Wargnier
Hudba: Patrick Doyle
Hrajú: Joseph Fiennes, Kristin Scott Thomas, Iain Glen, Hugh Bonneville, Ron Donachie, Flora Montgomery, Alistair Petrie, Peter Egan;

Film ukazuje neľútostnú snahu presláviť sa aj za cenu, že druhí budú musieť platiť životmi. Veľmi to pripomína viacerých dnešných „vedcov“, ktorí pre získanie slávy a prestíže neberú ohľad na ľudský život a nemajú problém robiť pokusy na embryonálnych kmeňových bunkách či robiť experimenty s klonovaním, aspoň v tých krajinách, kde je to dovolené (možno aj tam, kde to dovolené nie je, ktovie?). Film vyobrazuje aj množstvo demagógie a skreslených interpretácií faktov, ktoré nemajú s vedou nič spoločné, avšak tieto veci sa dejú vo svete vedy aj dnes.

Dej filmu
Dr. Jamie Dodd je vedec hľadajúci medzičlánok medzi človekom a opicou. S týmto zámerom odišiel do Afriky odchytiť dvoch príslušníkov kmeňa Pygmejov, muža a ženu. Na expedícii je spolu s obchodníčkou – madam Van Den Endeovou, ktorá celú misiu zastrešuje, a ktorá prišla do Afriky po zvieratá do zoo. Po prepravení úlovku do Európy sú obaja Pygmejovia umiestnení na tajnom mieste, pre účely experimentov. Takto sa začína zaujímavý príbeh, pointou ktorého je boj za dôstojnosť človeka.

Na základe svojského výskumu dôjdu Jamieho spoločníci k záveru, že Pygmejovia, tak ako predpokladali, nie sú ľuďmi, ale len druh živočícha, bytosť, ktorá stojí medzi človekom a opicou.
Časom sa podarí obom Pygmejom, Likole a Tokovi utiecť zo zajatia, avšak sú chytení a opäť žijú pod dozorom strážcov, ale tentoraz už v lese. Problém je, že pri úteku Likola zastrelila jedného dozorcu, lebo vystrelila z pištole, pričom netušila, že stlačenie spúšte môže spôsobiť smrť. Tento jej prešľap budú chcieť neskôr Jamieho spoločníci využiť. Okrem toho musí Dr. Dodd Likolu a Toka chrániť pred miestnymi obyvateľmi, ktorí majú z Pygmejov strach a po incidente so zastrelením dozorcu ich chcú zabiť.
Celý útek zo zajatia prebehol tak, že Dr. Doddovi je jasné, že tým ako ľstivo sa im podarilo nachytať tých, čo ich strážili, svedčí o ľudskej inteligencii oboch Pygmejov. Následným skúmaním sa stále viac utvrdzuje Jamie v tom, že Likola a Toko sú ľudské bytosti.
Jamieho spoločníci vycítia, že v Dr. Doddovi už nemajú spojenca. Dr. Dodd nesúhlasí, aby boli Pygmejovia prezentovaní ako zvieratá a aby boli umiestnení do zoo pre prehliadky divákom. Preto ho jeho spoločníci zavrú do klietky, kde boli pred tým umiestnení Likola s Tokom, aby za ten čas bolo možné svetu predstaviť skreslené výsledky výskumu o tom, že Pygmejovia nie sú ľuďmi.
Po krátkom pobyte v zoo začnú s Tokom a Likolou určité komplikácie. Odmietajú prijímať potravu, sú pasívni. Je k nim privolaný Dr. Dodd. Ich situácia sa začne zlepšovať. Dr. Dodd je jediný, komu plne dôverujú. Po čase začne v spolupráci s Pygmejmi demonštrovať spoločnosti ich ľudské črty. Verejne prezentuje nesúhlas s tým ako sa s nimi zaobchádza.
Jamieho spoločníci sa dozvedia, že Likola je tehotná. čaká dieťa s Tokom. Rozhodnú sa, že musia získať jej embryo pre ich experimenty. Pri jednom večierku, kde sú Pygmejovia bližšie predstavení miestnej smotánke, je Likola unesená. Našťastie sa podarí Jamiemu Likolu aj jej dieťa zachrániť a vyhlási, aj keď to nie je pravda, že dieťa, ktoré čaká Likola, je jeho. Je si vedomý, že len takto môže toto dieťa ochrániť pred potratom, lebo ak by sa s istotou vedelo, že plod je čistý Pygmej, tak by nedokázal zabrániť zákroku. Jamie len, aby zachránil dieťa je ochotný podstúpiť zahanbenie, prípadne riziko, že ho môžu krivo obviniť zo znásilnenia, a následne uväzniť či poslať do vyhnanstva.
Toko v hneve napadne jedného Jamieho spoločníka a ťažko ho poraní, pričom ľudia, ktorí to videli ho za tento čin zabijú. Krátko na to chcú aj Likolu odsúdiť na trest smrti za vraždu, ktorú neúmyselne spáchala pri úteku na začiatku. To by sa veľmi hodilo práve Jamieho spoločníkom, lebo by takto bez problémov mohli získať pre svoje výskumy Likolino embryo. Keď sa to dozvie Dr. Jamie Dodd, nehodlá čakať a odchádza s Likolou späť do Afriky.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita: Polonahí domorodci.
Násilie a brutalita: Dva krát sa vyskytne zabitie človeka. Ťažké poranenie človeka nožom. Držanie Toka a Likoli v zajatí v klietkach.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment