Film: Pianista / The Pianist (2002)

Dráma / Vojnový / Životopisný
Veľká Británia / Francúzsko / Nemecko / Poľsko, 2002, 150 min
Réžia: Roman Polanski
Hudba: Wojciech Kilar
Hrajú: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Michał Żebrowski, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Wanja Mues, Daniel Caltagirone, Joachim Paul Assböck, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Bargielowska;

Wladyslaw Spielman je známy klavirista žijúci cez II. svetovú vojnu vo Varšave. Je Žid. Ako skoro všetci Židia v tomto meste, aj on musel so svojou rodinou ísť bývať do geta. Tu zažíva ponižovanie zo strany nacistov, ale aj oportunizmus niektorých súkmeňovcov. Odohráva sa tu boj o prežitie spojený s bezmocnosťou, prelínajúci sa s túžbou pomôcť druhým a so snahou vzoprieť sa utláčateľom. Film bol natočený podľa skutočného príbehu významného poľského hudobníka Wladyslawa Spielmana, ktorý žil až do svojej smrti v roku 2000.

Dej filmu
Hlad, ponižovanie, zúfalstvo, smrť, krutosť či ľahostajnosť je v gete na dennom poriadku. Mnoho z toho zažíva Spielman pravidelne i sám na svojej koži.
Spielmanov priateľ volá po čase jeho brata i jeho samotného do židovskej polície. Napriek výhodám, ktoré by mu z takéhoto postavenia plynuli, to obaja s bratom odmietajú.
Pri deportácii Židov z geta do koncentračného tábora prichádza o brata aj o zvyšok rodiny, pretože ho ako jediného zachráni priateľ pracujúci ako dozorca.
Naďalej teda zostáva žiť v gete, odkiaľ sa mu časom podarí uniknúť a vďaka svojim známostiam sa mu darí úspešne ukrývať v opustených varšavských bytoch. Prežíva mnohé útrapy. Zo svojho úkrytu sleduje vzburu v židovskom gete, neskôr i samotné varšavské povstanie Poliakov.
Napriek tomu, že za pomoc Židom hrozí poprava, jeho poľskí známi mu pomáhajú ako môžu. Na konci vojny ho v jeho poslednom úkryte nájde nemecký vojak, ktorý ho ale nechá žiť a začne mu dokonca nosiť jedlo. Po tom ako sa tento vojak dostane do sovietskeho zajatia, požiada iného hudobníka, aby Spielmanovi odkázal, aby sa za neho prihovoril. Spielmanovi sa už žiaľ tohto nemeckého vojaka nepodarilo zachrániť.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero scén, kde je zobrazené zabíjanie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment