Film: Pianista / The Pianist (2002)

Wladyslaw Spielman je v tomto skutočnom príbehu známy židovský klavirista žijúci cez II. svetovú vojnu vo Varšave. Ako skoro všetci Židia v tomto meste, aj on musí so svojou rodinou ísť bývať do geta. Tu zažíva ponižovanie zo strany nacistov, ale aj oportunizmus niektorých súkmeňovcov.

Film_The_Pianist_2002

Dej filmu

Hlad, ponižovanie, zúfalstvo, smrť, krutosť či ľahostajnosť je v gete na dennom poriadku. Mnoho z toho zažíva Spielman pravidelne i sám na svojej koži.

Spielmanov priateľ volá po čase jeho brata i jeho samotného do židovskej polície. Napriek výhodám, ktoré by mu z takéhoto postavenia plynuli, to obaja s bratom odmietajú.

Pri deportácii Židov z geta do koncentračného tábora prichádza Spielman o brata aj o zvyšok rodiny. Spielmana ako jediného zachráni priateľ pracujúci ako dozorca.

Z geta sa mu časom podarí uniknúť a vďaka svojim známostiam sa mu darí úspešne ukrývať v opustených varšavských bytoch. Prežíva mnohé útrapy. Zo svojho úkrytu sleduje vzburu v židovskom gete, neskôr i samotné varšavské povstanie Poliakov.

Napriek tomu, že za pomoc Židom hrozí poprava, jeho poľskí známi mu pomáhajú ako môžu. Zanedlho zakúsi dokonca pomoc od nacistického vojaka.

Dráma / Vojnový / Životopisný
Veľká Británia / Francúzsko / Nemecko / Poľsko, 2002, 150 min
Réžia: Roman Polanski;
Hudba: Wojciech Kilar;
Hrajú: Adrien Brody, Thomas Kretschmann, Michał Żebrowski, Frank Finlay, Maureen Lipman, Emilia Fox, Ed Stoppard, Wanja Mues, Daniel Caltagirone, Joachim Paul Assböck, Zbigniew Zamachowski, Katarzyna Bargielowska;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero scén, kde je zobrazené zabíjanie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.