Film: Pius XII. Pod rímskym nebom / Sotto il cielo di Roma / Pius XII: Under the Roman Sky (2010)

Skutočný príbeh o Piovi XII., pápežovi, ktorý pôsobil na pápežskom stolci počas Druhej svetovej vojny. Film Pod rímskym nebom rozpráva o komplikovanej situácii, v ktorej sa pápež v tomto ťažkom období nachádzal a tiež ukazuje príbehy mnohých zachránených Židov, ku ktorých záchrane prispel práve Pius XII.

Film_Pius_XII_2010

Dej filmu

V úvode filmu dochádza k obsadeniu Ríma nemeckými vojakmi. Postupne graduje tlak na židovskú komunitu žijúcu v Ríme. Dochádza napokon aj k ich deportáciám, ale vďaka diplomatickým intervenciám samotného pápeža a jeho ľudí je zachránených tisíce ľudských životov.

Film rozoberá problematiku pápežovho “mlčania”, ktoré vyplývalo zvlášť z opatrnosti, aby sa situácia ešte viac nezhoršila. Nasvedčovali tomu napríklad skúsenosti po vyjadreniach biskupa v Holandsku. Okrem toho je vo filme poukázané na skoršie pápežove hlasné varovania pred nacizmom, zvlášť encyklikou Mit brenender sorge.

Vo filme sa striedajú dve hlavné línie a to udalosti, ktorých hlavným aktérom je samotný pápež a udalosti zo života mladého židovského páru a židovskej komunity.

Mladý pár zažíva na vlastnej koži brutalitu prenasledovania. Napriek tomu sa snažia pomáhať mnohým ďalším prenasledovaným.

Životopisný, Dráma;
Taliansko, 2010, 2 x 100 min;
Réžia: Christian Duguay;
Hrajú: James Cromwell, Ettore Bassi, Cesare Bocci, Ken Duken, Alessandra Mastronardi, Marco Foschi, Vincent Riotta, Andrea Tidona, Christine Neubauer, Miguel Herz-Kestranek;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát bozkávanie medzi zaľúbencami Davidom a Miriam. Ľahko sa správajúca Židovka. Väčší výstrih.
Násilie a brutalita: Zastrelenie viacerých ľudí. Pá krát bitie ľudí, napríklad pri deportovaní. Zvažovanie samovraždy.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Vyjadrenie “…ani Pán Boh nás nexzachráni”. Pár krát sa vyskytuje božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát pitie vína a fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Viacero pápežových vyjadrení vo filme je takých, akoby mu záležalo len na rímskych občanoch a na ostatných ani veľmi nie, neodráža to realitu.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.