Film: Bůh to vidí, pane Allisone / Heaven Knows, Mr. Allison (1957)

Dráma / Vojnový
USA, 1957, 108 min
Réžia: John Huston;
Hrajú: Deborah Kerr, Robert Mitchum;

Tento príjemný oddychový film rozpráva príbeh odohrávajúci sa počas Druhej svetovej vojny na malom ostrove v južnom Pacifiku, kde sa stretávajú vojak Allison a rehoľná sestra Angela. Napriek tomu, že film je staršieho dáta, divák by sa pri jeho sledovaní nemal veľmi nudiť, vďaka jeho sviežemu spracovaniu.

Dej filmu
Film ukazuje odlišnosti u oboch hlavných aktérov, dva oddelené svety, ktoré spôsobujú nepochopenie viacerých vecí týkajúcich sa ich odlišného životného štýlu. Napriek vzájomnej odlišnosti sa rešpektujú a spoznávajú.
V istom čase sa na ostrove vylodia japonskí vojaci, ale Allisonovi i Angele sa darí ukryť v jaskyni vo vo vnútrozemí ostrova. Allison sa stará o ich obživu a keď neskôr Angela ochorie, postará sa o ňu pokým opäť nevyzdravie. Avšak Allison tiež komplikuje situáciu tým, že sa napríklad opije alebo tiež tým, že sa vydáva na nebezpečné výpravy do tábora Japoncov. Okrem iného sa Allison zaľúbi do Angely, ale ona je rozhodnutá zložiť večné sľuby a byť verná svojmu snúbencovi, ktorým je Ježiš Kristus. Napokon ostrov oslobodzujú Američania.
Vo filme je ukázaná Allisonova šľachetnosť, hrdinstvo, gentlemanský prístup, napriek jeho viacerým nedostatkom a tiež láskavosť, vernosť a dobromyseľnosť sestry Angely.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Zabitie japonského vojaka. Zabíjanie Japoncov bombardovaním.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Allison sa raz opije. Japonci popíjajúci saké. Allison túžiaci zapáliť si fajku. Fajčenie Allisona po oslobodení.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Zopár Allisonových útočných narážok voči viere sestry Angely.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Leave a Comment