Film: Boží mlýny (1938)

Dráma
Československo, 1938, 87 min
Réžia: Václav Wasserman;
Hrajú: Karel Černý, Ladislav Boháč, Karel Beníško, J. O. Martin, Marie Pilská, Jiřina Štěpničková, Miroslav Kryštof-Kutina, Běla Tringlerová, Karel Veverka, Alois Dvorský, Otto Zahrádka, Ferenc Futurista, Slávka Doležalová-Kulhavá, Jan W. Speerger, Máňa Hanková;

Film prinášajúci posolstvo, ktoré možno vidieť žiaľ až príliš často v bežnom živote – hriech plodí ďalší hriech, pokiaľ sa človek nevydá na cestu pokánia. Príbeh o rodine, kde sa postupne poruší každé Božie prikázanie. Napokon dôjde k odvrhnutiu Boha ako ,,vinníka” za utrpenie, ktoré ľudia vniesli do života svojimi zlyhaniami.

Dej filmu
Otec majúci dvoch dospelých synov sa rozhodne nevrátiť peniaze, ktoré dlhuje. Dokonca sa rozhodne krivo prisahať a krivo svedčiť na súde, len aby cudzie peniaze, ktoré si pred rokmi privlastnil, zostali v jeho rukách. Množstvo ľudí však tuší aká je pravda. Podobne je to aj s jeho synmi. Pred nimi otec stráca aj posledné zvyšky autority, ktoré mal. Otcov zlý vzor ovplyvňuje aj synov. Výsledkom je, že jeden syn zvedie bratovu manželku, ktorá následne čaká nemanželské dieťa. Napokon brat zabije svojho brata opäť kvôli peniazom, ktoré boli významným spúšťačom celej cesty do záhuby rodiny. Keď otec oboch synov vidí, kam dostalo všetko zlo celú jeho rodinu, začne za všetko viniť samotného Boha. Medzitým sa dosť absurdne pýta, za čo ho vlastne Boh trestá. Žiaľ taká je realita života. V nenávisti odstráni kríž zo svojho domu a odnesie ho do maštale, kde ho podpáli.
Tento film veľmi výstižne, popisuje situáciu vo svete. Boh je obviňovaný za množstvo trápenia a ľudia nemajú dostatok sebareflexie, aby sami pred sebou priznali, že za množstvo bolesti v živote si môžu sami. Spôsobujú si to svojimi hriechmi, sebectvom, pýchou a odsunutím Boha na vedľajšiu koľaj vo svojom živote. Síce je dianie okolo ľudských zlyhaní v tomto filme trochu v zhustenej podobe, napriek tomu dej nepôsobí nerealisticky alebo nejako trápne.
Vo filme sú naznačené v podstate porušenia všetkých Božích prikázaní, ale tieto momenty sú zobrazené relatívne diskrétne, nie explicitne.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Mimomanželský pomer. Asi 3x bozkávanie zaľúbencov.
Násilie a brutalita: Zadusenie brata. Pár krát bitka medzi bratmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Rôzne formy božekovania otca rodiny.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie dedinských chlapov a popíjanie v hostinci.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Krádež, krivá prísaha, neúctivé narábanie s krížom.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu – táto možnosť nie je známa
Na stiahnutie