Film: Boží mlýny (1938)

Film prinášajúci posolstvo o tom ako hriech plodí ďalší hriech, pokiaľ sa človek nevydá na cestu pokánia. Príbeh o rodine, kde sa postupne poruší každé Božie prikázanie. Napokon dôjde k odvrhnutiu Boha ako vinníka za utrpenie, ktoré ľudia vniesli do svojho života sami.

Film_Bozi_mlyny_1938

Dej filmu

Otec majúci dvoch dospelých synov sa rozhodne nevrátiť peniaze, ktoré dlhuje. Dokonca sa rozhodne krivo prisahať a krivo svedčiť na súde, len aby cudzie peniaze, ktoré si pred rokmi privlastnil, zostali v jeho rukách.

Množstvo ľudí však tuší aká je pravda. Podobne je to aj s jeho synmi. Pred nimi otec stráca aj posledné zvyšky autority, ktoré mal. Otcov zlý vzor ovplyvňuje aj synov.

Výsledkom je, že jeden syn zvedie bratovu manželku, ktorá následne čaká nemanželské dieťa. Napokon brat zabije svojho brata opäť kvôli peniazom, ktoré boli významným spúšťačom celej cesty do záhuby rodiny.

Keď otec vidí, kam dostalo všetko zlo celú jeho rodinu, začne za všetko viniť samotného Boha. Medzitým sa dosť absurdne pýta, za čo ho vlastne Boh trestá. V nenávisti odstráni kríž zo svojho domu a odnesie ho do maštale, kde ho podpáli.

Výstižný film poukazujúci na obviňovanie Boha za množstvo trápenia, pri ktorom ľuďom chýba základná sebareflexia. Neschopnosť ľudí, aby sami pred sebou priznali, že za množstvo bolesti v živote si môžu sami sa tu snúbi s kompromismi s hriechmi, sebectvom, pýchou a vytesnením Boha zo svojho života.

Síce je dianie okolo ľudských zlyhaní v tomto filme trochu v zhustenej podobe, napriek tomu dej nepôsobí nerealisticky alebo nejako trápne. Vo filme sú naznačené v podstate porušenia všetkých Božích prikázaní.

Dráma
Československo, 1938, 87 min
Réžia: Václav Wasserman;
Hrajú: Karel Černý, Ladislav Boháč, Karel Beníško, J. O. Martin, Marie Pilská, Jiřina Štěpničková, Miroslav Kryštof-Kutina, Běla Tringlerová, Karel Veverka, Alois Dvorský, Otto Zahrádka, Ferenc Futurista, Slávka Doležalová-Kulhavá, Jan W. Speerger, Máňa Hanková;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Mimomanželský pomer. Asi 3x bozkávanie zaľúbencov.
Násilie a brutalita: Zadusenie brata. Pár krát bitka medzi bratmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Rôzne formy božekovania otca rodiny.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Fajčenie dedinských chlapov a popíjanie v hostinci.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Krádež, krivá prísaha, neúctivé narábanie s krížom.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.