Film: Vykoupení / Redemption: The Stan Tookie Williams Story (2004)

Dráma / Krimi
USA, 2004, 95 min
Réžia: Vondie Curtis-Hall
Hrajú: Jamie Foxx, Lynn Whitfield, Lee Thompson Young, Brenden Jefferson, Wes Williams, CCH Pounder, Aaron Meeks, Laura DeCarteret, Marcus Johnson, Rosemary Dunsmore, Barbara Gordon;

Film rozpráva skutočný príbeh o Stanleym Williamsovi, prezývanom Tookie, ktorý bol jedným zo zakladateľov amerického černošského gangu Crips. Je to príbeh o mužovi, ktorý spáchal štvornásobnú vraždu. Vo väzení však svoje konanie oľutoval a za svoje aktivity proti násiliu medzi gangami bol napokon nominovaný na Nobelovu cenu za mier a za literatúru. V roku 2005 bol bez ohľadu na svoju premenu popravený v štáte Kalifornia.

Dej filmu
Tookie je po zločine, ktorý spáchal, umiestnený do väzenia. Tam za ním prichádza novinárka Barbara, ktorá s ním začne robiť rozhovory. Tookie jej rozpráva o svojej minulosti, o svojom detstve a mladosti, o tom ako sa dostal do čela gangu, ako započala vojna gangov v Los Angeles a ďalšie skutočnosti z jeho života. Tookie po rokoch pobytu vo väzení zmenil svoje zmýšľanie a životný štýl. Napokon sa rozhodne presvedčiť Barbaru, že chce písať knihu pre mladých, aby aspoň u niektorých predišiel tomu, aby sa v rámci gangov znižovali k násiliu. Vďaka jeho iniciatíve a pomoci viacerých ďalších ľudí sa organizujú programy pre mládež ako prevencia pred násilím. Tookie sa zmieruje aj so znepriatelenými väzňami. Napriek jeho premene a dobrému správaniu nie je prepustený ani omilostený od trestu smrti.
Napriek tomu z akého prostredia Tookie pochádzal našiel vieru v Boha, vo filme je naznačené, že mala kresťanské prvky. Jeho viera bola však dosť individualistická, čo je opakom cirkevného spoločenstva, ku ktorému viedol svojich nasledovníkov sám Ježiš.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x žena v minisukni, 1x sukňa s výstrihom, muž s odhalenou hruďou.
Násilie a brutalita: Asi dva krát vražda výstrelom zo zbrane. Viac krát ukázané mŕtvoly zavraždených členov gangov. Týranie Tookieho. Viac krát bitka, napadnutie nožom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie. Prisahanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Tookieho vyjadrenie o jeho individualistickej viere v Boha.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment