Film: Cesta za víťazstvom / Woodlawn (2015)

Skutočný príbeh z amerického športového prostredia zo začiatku druhej polovice dvadsiateho storočia. Príbeh o tom ako Ježiš Kristus menil srdcia a zmýšľanie a prinieslo to ovocie pre niekoľko nasledujúcich generácií.

Film_Cesta_za_vitazstvom_2015

Dej filmu

Rok 1973 je zlomom, kedy v USA dochádza k prijatiu nariadenia o zrušení rasovej segregácie. V štáte Alabama, nadaný stredoškolský hráč amerického futbalu Tony Nathan a ďalší afroamerickí študenti, sú začlenení do prevažne bieleho futbalového tímu.

Je to obdobie vypuknutia rasových nepokojov a futbalový tréner Tandy Gerelds robí všetko pre to, aby sa rasové napätie neprenášalo aj medzi hráčov. V rámci týchto snáh umožní kaplánovi Hankovi Erwinovi prihovoriť sa tímu ako motivačný rečník.

V tíme nastáva skutočná zmena. Po Hankových slovách viac ako 40 hráčov, takmer celý tím, zasvätia svoj život Ježišovi Kristovi a ich spoločná duchovná zmena má hlboký vplyv na trénera, školu, ale aj celú okolitú komunitu. Dokonca aj veľkí športoví rivali sa stávajú družnými parťákmi.

Popri štandardnom protestantskom filmovom klišé, má tento film najmä v druhej polovici kvalitné tempo, hĺbku a silný náboj. Svoje tu spravilo najmä to, že sa jedná o skutočné udalosti, ktoré sa pred polstoročím udiali v americkom štáte Alabama.

Dráma / Športový
USA, 2015, 123 min
Réžia: Andrew Erwin, Jon Erwin;
Hudba: Paul Mills;
Hrajú: Sean Astin, C. Thomas Howell, Jon Voight, Virginia Williams, Brando Eaton, Sherri Shepherd, Rhoda Griffis, Steven Chester Prince;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Dlhší bozk zaľúbencov.

Násilie a brutalita: Pouličná bitka medzi čiernymi a bielymi mužmi. Rozbitie okna a vyhrážky. Surové podrazenie hráča v zápase. Dievča majúce rany po týraní.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):

Alkohol/Drogy/Fajčenie:

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:

Iné:

Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.