Film: Životní vítězství / Pieseň pre Briana / Brian’s Song (2001)

Skutočný príbeh o hráčovi amerického futbalu, ktorý bojoval o miesto v tíme Chicago Bears s černošským spoluhráčom. Film zaujme aj zarytých odporcov príbehov so športovou tematikou. Životné víťazstvo je o spolupatričnosti, súdržnosti a najmä láske medzi priateľmi. Je to ukážka toho ako choroba a blížiaca sa smrť môže otvoriť ľuďom oči a tí začnú lepšie vnímať čo je v ich živote podstatné a zmysluplné.

Film_Brians_Song_Piesen_pre_Briana_2001_Zivotni_vitezstvi

Dej filmu

Hlavný hrdina Brian Piccolo je veľký srandista a výborný bežec. Napriek svojim hráčskym kvalitám je dvojkou na svojom poste v tíme, takže počas zápasov zohrieva lavičku a v zápase hrá namiesto neho černoch Gale Sayers.

Piccolo to ťažko znáša a medzi oboma hráčmi panuje veľká rivalita. Piccolo si Sayersa pravidelne doberá a zhadzuje ho, Sayers to potichu s vážnou tvárou znáša. Sú veľmi rozdielnej povahy. Sayers si jedného dňa pri zápase zraní koleno.

Keď ho Piccolo príde navštíviť do nemocnice, povie mu, že mu záleží na tom, aby sa opäť dostal do formy ako predtým, aby o Piccolovi nehovorili, že Sayersovi prebral miesto. Chce aby sa dostal znovu do 100%-ného stavu, aby ho mohol s hrdosťou poraziť. Ich ženy si naproti nim dobre rozumejú aj keď v tejto fáze už dochádza k istému zbližovaniu aj medzi dvomi rivalmi.

Brian však začne mať postupom času vážnejšie zdravotné problémy. Pravidelne máva kašeľ, začne chudnúť a na tréningoch dosahuje stále horšie výsledky. Po vylúčení z tímu sa podrobí vyšetreniam, kde sa zistí, že má rakovinu – embrionálny karcinóm, ktorý mal od narodenia.

Dráma
USA, 2001, 86 min
Réžia: John Gray
Hudba: Richard Marvin
Hrajú:Sean Maher, Mekhi Phifer, Ben Gazzara, Elise Neal, Aidan Devine, Dean McDermott, Michael Boisvert, Morgane Slemp;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.