Film: Hotel Rwanda (2004)

Film o hrdinovi menom Paul Rosesabagina, ktorý počas genocídy v Rwande v roku 1994 zachránil 1268 tutsijských a hutuských životov. Hotel, ktorý spravoval Paul bol oáza v krvou zaplavenej krajine. Behom krátkej doby vtedy počas občianskej vojny zahynulo pri masakroch podľa odhadov do milióna ľudí. Množstvo žien bolo znásilnených. Svet sa len prizeral.

Film_Hotel_Rwanda_Paul_Rosesabagina_2004

Dej filmu

Hutuovia sú burcovaní k tomu, aby zabíjali Tutsiov. Koreňom problému je, že pokiaľ boli v Rwande Belgičania, vládli prostredníctvom Tutsiov a na odchode predali moc Hutuom. Tí sa chcú pomstiť za roky útlaku.

Medzi Hutuami a Tutsiami nie je výraznejší rozdiel, kvázi odlišnosti vytvorili Belgičania, ktorí si vyberali vyšších a elegantnejších ľudí s užším nosom a svetlejšou pokožkou.

Paul je Hutu a preto mu zo strany Hutuských vzbúrencov až také nebezpečenstvo nehrozí. Jeho žena je však Tutsi. Paul vo svojom dome ponúka útočisko pre viacerých susedov.

Zakrátko prichádza do Paulovho domu Interhamwe, čo sú policajno–vojenské zložky, ktoré stoja na strane Hutuov a pomáhajú vo vyvražďovaní Tutsiov. Od Paula chcú, kľúče od hotela Diplomat, kde je Paul zamestnancom.

Veliteľ zisťuje, že Paul dáva útočisko aj Tutsiom. Začne zúriť a káže Paulovi, aby ich postrieľal. Napätú situáciu vyrieši podplatením veliteľa.

Hotel sa stáva útočiskom pre ďalších a ďalších ľudí, ktorých nie je jednoduché v krajine so stupňujúcim sa násilím chrániť.

Film ukazuje nielen zahanbujúce jednanie zo strany misie OSN, ale tiež oneskorenú reakciu sveta na rwandské krviprelievanie.

Dráma / Historický / Vojnový / Životopisný
Veľká Británia / USA / Taliansko / Jižná Afrika, 2004, 121 min
Réžia: Terry George
Hrajú: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Nick Nolte, Hakeem Kae-Kazim, Mothusi Magano, Joaquin Phoenix, Cara Seymour, Jean Reno, David O’Hara, Tony Kgoroge;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Jedna dlhšia scéna so ženami – sexuálnymi otrokyňami v strohom oblečení. Pár záberov na ženy v hoteli v bikinách.
Násilie a brutalita: Viaceré násilné scény, viac krát zastrelenie človeka, pozabíjaní mŕtvi ľudia.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.