Film: Hotel Rwanda (2004)

Dráma / Historický / Vojnový / Životopisný
Veľká Británia / USA / Taliansko / Jižná Afrika, 2004, 121 min
Režie: Terry George
Hudba: Andrea Guerra, Rupert Gregson-Williams
Hrají: Don Cheadle, Sophie Okonedo, Nick Nolte, Hakeem Kae-Kazim, Mothusi Magano, Joaquin Phoenix, Cara Seymour, Jean Reno, David O’Hara, Tony Kgoroge;

Paul Rosesabagina je manažérom hotela Mille Collines, ktorý sa stáva útočiskom pre stovky utečencov počas genocídy, ktorá v Rwande prebehla v roku 1994. Mille Collines je oáza v krvou zaplavenej krajine. Behom krátkej doby vtedy počas občianskej vojny v Rwande zahynulo pri masakroch podľa niektorých odhadov do milióna obetí a množstvo žien bolo znásilnených. A svet sa len pozeral… Popri prejavoch nenávisti a posadnutosti násilým možno vo filmevidieť tiež lásku, dobrotu a solidaritu, ktorú sú schopní prejavovať mnohí ľudia aj v najťažších momentoch života.

Dej filmu
Situáciu v krajine vyostrujú správy v rozhlase, ktoré proti sebe štvú Hutuov a Tutsiov. Hutuovia sú burcovaní k tomu, aby zabíjali Tutsiov. Koreňom problému je to, ako sa vo filme dozvedá aj sám reportér Daglish, ktorý prišiel natočiť pre televíziu situáciu v Rwande, že pokiaľ boli v Rwande Belgičania, vládli prostredníctvom Tutsiov a na odchode predali moc Hutuom. Hutuovia sa potom chceli pomstiť na Tutsioch za roky útlaku. V podstate medzi Hutuami a Tutsiami nie je výraznejší rozdiel, odlišnosti údajne vytvorili Belgičania, ktorí si vyberali vyšších a elegantnejších ľudí s užším nosom a svetlejšou pokožkou. Paul sám je Hutu a preto mu zo strany Hutuských vzbúrencov až také nebezpečenstvo nehrozí. Jeho žena je však Tutsi. Viacero susedov sa príde skryť aj k Paulovi do jeho domu, lebo v ňom vidia poslednú záchranu.
Zakrátko príde do Paulovho domu Interhamwe, čo sú policajno – vojenské zložky, ktoré stoja na strane Hutuov a pomáhajú im vo vyvražďovaní Tutsiov. Od Paula chcú, aby im pomohol zohnať kľúče od hotela Diplomat, kde Paul predtým pracoval. Odchádza s nimi smerom do hotela na svojej dodávke, kde vezie aj svoju rodinu spolu s ukrytými susedmi. Keď veliteľ zistí podľa dokladov ľudí, ktorých Paul vezie, že pomohol aj Tutsiom, začne zúriť a káže Paulovi, aby ich postrieľal, jemu sa ale podarí podplatiť veliteľa. Bieli turisti z Mille Collines sa snažia dostať na letisko, aby sa čím skôr dostali domov do bezpečia. Prevádzkovateľ hotela ustanovil pri odchode Paula za šéfa. V hotely potom Paul ubytúva ďalších a ďalších ľudí, ktorí utekajú pred zabíjaním. Keďže sú v hoteli aj vojaci OSN, majú vraždiaci Hutuovia pred týmto miestom istý rešpekt. Plukovník vojsk OSN zisťuje, že západ má Rwanďanov za nič, preto vojsko, ktoré tam prišlo, tam nemienilo zostať a nemali v úmysle zamedziť krviprelievaniu. Prišli zabezpečiť len to, aby všetci bieli boli evakuovaní. Čierni mali zostať tam. Plukovník OSN prichádza o pár dní s výstupnými vízami pre niekoľko rodín, vrátane Paula s rodinou, ktorí majú odísť žiť do Belgicka. Paul ale nechce opustiť ostatných ľudí v hotely a nechať ich napospas vraždiacim Hutuom a preto do auta, ktoré vezie aj jeho rodinu, nenastúpi. Hutuovia však dostanú správu, že niektorých Tutsiov chce OSN prepašovať z krajiny. Hutuovia transport zablokujú, niektorých ľudí zabijú. Napokon sa vyskytne útok aj priamo na hotel, no rýchly postup Tutsijskej povstaleckej armády vyvolal masový odchod Hutuov smerom ku konžskej hranici a tak sa situácia mení v prospech ľudí v hotely. Ako je v závere spomenuté, Paul Rosesabagina poskytol v hotely prístrešie spolu 1268 tutsijským a hutuským utečencom. Teraz žijú Paul a Tatiana v Belgicku so svojimi deťmi a neterami.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment