Film: Zakázaný Boh / Un Dios prohibido / A Forbidden God (2013)

Dráma / Historický
Španielsko, 2013, 133 min
Réžia: Pablo Moreno;
Hrajú: Iñigo Etayo, Jerónimo Salas, Álex Larumbe, Elena Furiase, Emma Caballero;

Občianska vojna v Španielsku. Mladí seminaristi sa stávajú obeťami pre ich vernosť Kristovi a Cirkvi. Zanechali svedectvo, že umreli odpúšťajúc tým, ktorí ich pripravili o život. Svoje životy chceli obetovať za kresťanské inštitúcie pôsobiace vo svete, za konečnú vládu Katolíckej cirkvi, za svoju milovanú Kongregáciu a svoje milované rodiny.

Dej filmu
Počas krvavej občianskej vojny (1936-1939) zahynulo v Španielsku pol milióna občanov. Najviac z nich tvorili kresťansky a národne orientovaní občania. Nastalo cielené prenasledovanie Cirkvi a opozície revolucionárov. Podľa dokumentov v oblasti, kde pôsobila ľavicová republikánska vláda, bolo zničených 22 000 kostolov, zavraždených 6 783 kňazov a rehoľníkov, 13 biskupov a tisíce veriacich kresťanov, ktorí sa neprestali verejne hlásiť ku svojej viere.

Obeťami červeného teroru a nenávisti k Cirkvi sa stávajú v auguste 1936 aj kňazi a seminaristi z Barbastro, zo seminára Kongregácie misionárov synov Nepoškvrneného srdca blahoslavenej Panny Márie. Bola im niekoľkokrát ponúknutá záchrana, ak sa zrieknu svojej viery, vyzlečú sutany a prijmú civilné povolania. Žiadny z nich však túto ponuku neprijal. V ich životoch sa potvrdilo Ježišove proroctvo „Všetci vás budú nenávidieť pre moje meno. Ale kto vytrvá do konca, bude spasený (Mt 10, 23). “

anarchisti

Vo filme je zobrazená aj postava prvého rómskeho blahoslaveného mučeníka Zefirína Jiménez-Malla. Dňa 25. júla 1936 Zefirín Jiménez-Malla uvidel, ako milicionári na ceste bijú mladého kňaza, ktorého začal brániť. Vojaci ho podrobili prehliadke. Keď u neho našli ruženec, zbili ho a odviedli do väznice. Po pätnástich dňoch väzenia, v noci z 8. na 9. augusta 1936, Zefirína spolu s ďalšími väzňami, medzi ktorými bol aj biskup Florentino Asensio Barroso,odviezli na nákladnom aute na miestny cintorín. Tam ich všetkých bezcitne zastrelili a hodili do spoločného hrobu. Posledným výkrikom Zefirína boli slová, ktoré predtým opakoval celou cestou: „Nech žije Kristus Kráľ!“

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Zastrelenie viacerých ľudí.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x nadávka skurvysyn, 1x choď do čerta.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie a opíjanie sa anarchistov.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Psychický teror voči seminarostom falošnou zinscenovanou popravou.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment