Film: Zakázaný Boh / Un Dios prohibido / A Forbidden God (2013)

Španielska občianska vojna a mladí seminaristi stávajúci sa obeťami pre ich vernosť Kristovi a Cirkvi. Zanechali svedectvo, že umreli odpúšťajúc tým, ktorí ich pripravili o život.

Film_Zakazany_Boh_2013

Dej filmu

Počas krvavej občianskej vojny (1936-1939) zahynulo v Španielsku pol milióna občanov. Najviac z nich tvorili kresťansky a národne orientovaní občania.

Nastalo cielené prenasledovanie Cirkvi a opozície. Podľa dokumentov v oblasti, kde pôsobila ľavicová republikánska vláda, bolo zničených 22 000 kostolov, bolo zavraždených 6 783 kňazov a rehoľníkov, k tomu 13 biskupov a tisíce veriacich kresťanov.

Obeťami červeného teroru a nenávisti k Cirkvi sa stávajú v auguste 1936 aj kňazi a seminaristi z Barbastro, zo seminára Kongregácie misionárov synov Nepoškvrneného srdca blahoslavenej Panny Márie.

Bola im niekoľkokrát ponúknutá záchrana, ak sa zrieknu svojej viery, vyzlečú sutany a prijmú civilné povolania. Žiadny z nich však túto ponuku neprijal.

Vo filme je zobrazená aj postava prvého rómskeho blahoslaveného mučeníka Zefirína Jiménez-Malla. Dňa 25. júla 1936 Zefirín Jiménez-Malla uvidel ako milicionári na ceste bijú mladého kňaza. Zefirín začal tohto kňaza brániť.

Po pätnástich dňoch väzenia, Zefirína spolu s ďalšími väzňami, medzi ktorými bol aj biskup Florentino Asensio Barroso, odviezli na nákladnom aute na miestny cintorín. Tam ich všetkých zastrelili a hodili do spoločného hrobu. Posledným výkrikom Zefirína boli slová, ktoré predtým opakoval celou cestou: „Nech žije Kristus Kráľ!“

Dráma / Historický
Španielsko, 2013, 133 min
Réžia: Pablo Moreno;
Hrajú: Iñigo Etayo, Jerónimo Salas, Álex Larumbe, Elena Furiase, Emma Caballero;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Zastrelenie viacerých ľudí.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x nadávka skurvysyn, 1x choď do čerta.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát fajčenie a opíjanie sa anarchistov.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Psychický teror voči seminarostom falošnou zinscenovanou popravou.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.