Film: Muž do každého počasia / A Man for All Seasons (1966)

Dráma / Životopisný
Veľká Británia, 1966, 120 min
Réžia: Fred Zinnemann
Hudba: Georges Delerue
Hrajú: Paul Scofield, Wendy Hiller, Leo McKern, Robert Shaw, Orson Welles, Susannah York, Nigel Davenport, John Hurt, Corin Redgrave, John Nettleton, Vanessa Redgrave, Raymond Adamson, Eric Mason, Jack Gwillim;

Film o skazenosti, oportunizme, pretvárke a zbabelosti spoločnosti, ale i odvahe, inteligencii, dôvtipe, neoblomnej zásadovosti, vernosti hodnotám a pravde, čestnosti a poctivosti, nekonformnosti a láske k Bohu. Hlavnou postavou je Tomáš Morus, známa osobnosť zo začiatku novoveku, právnik, autor Utópie, ktorý aj keď síce vo svojich postojoch bol dosť osamotený, nebál sa postaviť proti väčšine a kvôli Pravde obetoval aj vlastný prospech a napokon samotný život.

Dej filmu
Režisér Fred Zimmemann sa vo filme Muž do každého počasia zameral na spor Tomáša s kráľom Henrichom VIII.
Tomáš Morus dostane list od kardinála Wolseya, v ktorom ho kardinál a zároveň kancelár (akýsi poradca kráľa) v jednej osobe volá do Hampton Courtu, pretože Tomáš sa mu ako jediný odvážil na zasadaní Rady oponovať. Problém, v ktorom sa obaja nezhodnú, sa týka kráľa a jeho ženy, ktorá mu zatiaľ nedala potomka. Kráľ má milenku Annu Boleyovú a nalieha na formálne umožnenie rozvodu. Takto sa cez kardinála snaží kráľ dosiahnuť podporu pre tento krok aj od Tomáša Morusa, ktorý mu stojí v ceste kvôli jeho zamietavému postoju. Tomáš je pre kráľa dôležitý kvôli tomu, že má významné postavenie, a aby nebola podkopaná autorita kráľa, chce aby bol tento jeho krok pred spoločnosťou plne legitimizovaný. Dôležitou postavou vo filme je Richard Rich, ktorý sa snaží cez Tomáša nájsť lukratívne pracovné miesto, avšak Tomáš ho nechce odporučiť na žiadnu takúto pozíciu. Richardovi ponúkne Morus miesto učiteľa, Richard však sníva o mieste u kráľovského dvora. Tomáš sa mu snaží poukázať na pokušenia (napr. vo forme úplatkov), ktoré hrozia pri vykonávaní vysokých funkcií. Trvá na svojom odporúčaní, aby sa Rich stal radšej učiteľom, lebo v ňom vidí ľahko skorumpovateľného slabocha.
Zaujímavým je aj dialóg s jeho dcérou Margaret a jej priateľom, ktorým je Mr. Roper. Tomáš ho považuje za luteránskeho kacíra, nestáleho človeka, ktorý ľahko prevracia kabát a zo začiatku preto nechce povoliť ich spoločný sobáš, kým Roper neupraví aspoň svoje náboženské postoje.

Kráľ Henrich VIII., kvôli svojim perverzným cieľom, dáva návrh cirkvi v Anglicku, aby sa zriekla poslušnosti voči pápežovi, za čo je ochotný vyplatiť vysokú finančnú čiastku. Zároveň mal byť potvrdený kráľovi status najvyššieho predstaviteľa cirkvi v Anglicku. Ako je známe, významná časť cirkvi kráľove podmienky akceptovala. Tomáš Morus sa následne zrieka svojej funkcie kancelára. Rozhodne sa mlčať a ku kráľovmu konaniu sa nechce vyjadrovať. Keď sa Tomáš Morus neobjaví ani na kráľovej svadbe – čiže nezíska ani tichý súhlas z Tomášovej strany, má byť Tomáš potrestaný. Kvôli vymyslenej urážke kráľa (čím má byť jeho neprejavený súhlas s kráľovým počínaním) ho nakoniec postavia pred súd. Je obvinený z vlastizrady a nakoniec ho odsúdia na smrť. Cromwell bol popravený 5 rokov po Morusovi za vlastizradu. Arcibiskup bol upálený. Vojvoda z Norfolku mal byť takisto upálený za vlastizradu, ale kráľ zomrel noc pred tým na syfilis. Skutočne zaujímavý koniec, pretože poprava napokon stihla alebo mala stihnúť tých, ktorí boli hlavnými predstaviteľmi procesu s Tomášom Morusom, až na Richarda Richa. No a smrť samotného kráľa hovorí sama za všetko. Celým filmom sa tiahne dôvtipné a inteligentné zosmiešňovanie ľudskej hlúposti a podlízavosti.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment