Film: Muž do každého počasia / A Man for All Seasons (1966)

Dôvtipný film zosmiešňujúci ľudskú hlúposť a oportunizmus. Film o skazenosti, pretvárke a zbabelosti. Zároveň tiež film o odvahe, čestnosti, vernosti pravde a láske k Bohu. Hlavnou postavou je Tomáš Morus, známa osobnosť zo začiatku novoveku, právnik, autor Utópie. Síce bol vo svojich postojoch osamotený, nebál sa postaviť proti väčšine a kvôli Pravde obetoval vlastný prospech i život.

Film_Svaty_Tomas_Morus_1966

Dej filmu

Kráľ má milenku Annu Boleyovú a nalieha na formálne umožnenie rozvodu. Chce pre svoje rozhodnutie získať podporu aj od Morusa. Tomáš je pre kráľa dôležitý, má významné postavenie a nechce aby bola akokoľvek podkopaná jeho kráľovská autorita.

Kráľ Henrich VIII., kvôli svojim perverzným cieľom, dáva návrh Cirkvi v Anglicku, aby sa zriekla poslušnosti voči pápežovi, za čo je ochotný vyplatiť vysokú finančnú čiastku. Zároveň mal byť potvrdený kráľovi status najvyššieho predstaviteľa Cirkvi v Anglicku.

Ako je známe, významná časť Cirkvi kráľove podmienky akceptovala. Tomáš Morus sa následne zrieka svojej funkcie kancelára. Keď sa Tomáš neobjaví ani na kráľovej svadbe, čiže keď kráľ nezíska ani tichý súhlas z Tomášovej strany, má byť Tomáš potrestaný.

Cromwell podporujúci kráľa bol popravený 5 rokov po Morusovi za vlastizradu. Arcibiskup bol upálený. Vojvoda z Norfolku mal byť takisto upálený za vlastizradu, ale kráľ zomrel noc predtým na syfilis.

Dráma / Životopisný
Veľká Británia, 1966, 120 min
Réžia: Fred Zinnemann
Hrajú: Paul Scofield, Wendy Hiller, Leo McKern, Robert Shaw, Orson Welles, Susannah York, Nigel Davenport, John Hurt, Corin Redgrave, John Nettleton, Vanessa Redgrave, Raymond Adamson, Eric Mason, Jack Gwillim;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Film rieši požiadavku na rozvod od anglického kráľa Henricha VIII.
Násilie a brutalita: Naznačená poprava Tomáša Morusa.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pár krát popíjanie vína.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.