Film: Narnia: Lev, šatník a čarodejnica / The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005)

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Veľká Británia, 2005, 143 min (Director’s cut: 150 min)
Réžia: Andrew Adamson
Hudba: Harry Gregson-Williams
Hrajú: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, James McAvoy, Jim Broadbent, Kiran Shah, Elizabeth Hawthorne, Patrick Kake, Sophie Winkleman, Liam Neeson, Ray Winstone, Dawn French, Rupert Everett, Michael Madsen, Mark Wells, Shane Rangi, Noah Huntley;

V Európe zúri II. svetová vojna. Nemecko bombarduje juh Britských ostrovov. Preto sú deti z anglických rodín evakuované na sever Británie, kde majú byť v bezpečí umiestnené do náhradných rodín. Takto sa začína sfilmovaný fantasy príbeh natočený podľa knihy spisovateľa C. S. Lewisa. Narnia je pekná fantasy rozprávka vhodná nielen pre deti, ale aj dospelých. Pointou je boj dobra a zla, navyše sa v nej dá nájsť aj viacero hlbších myšlienok a odkazov.

Dej filmu
Tak sa aj štyria súrodenci Peter, Edmund, Lucy a Susan dostanú do domu profesora Kirkeho. Keď sa vo velikánskom dome sa začnú hrať na skrývačku, Lucy sa podarí ukryť do starej skrine na oblečenie, ktorá je na konci prázdnej izby. Cez túto skriňu sa dostane do Narnie, čo je rozprávkový svet, kde žijú hovoriace zvieratá a rôzne prapodivné bytosti. V tejto časti Narnie panuje Biela čarodejnica, ktorá sa necháva oslovovať ako kráľovná, ale ona ňou nie je. Jej majú bytosti žijúce v Narnii odovzdať každého človeka, ktorý sa objaví v lese. Do jej osídiel padne aj Edmund, ktorého ale napokon vyslobodia Aslanove vojská. Kvôli tomu potom prichádza do Aslanovho tábora biela čarodejnica. Príde žiadať to čo jej kvôli Edmundovej zrade podľa zákona Narnie prináleží – jeho smrť na kamennom stole. Aslan jej ale ponúkne svoj život za život Edmunda. Práve v tomto momente Aslanovho zabitia a následného zmŕtvychvstania je veľmi zreteľná analógia s evanjeliom.
Po Aslanovej obete, resp. po jeho smrti sa strhne v Narnii vojna medzi Aslanovým vojskom a armádou bielej čarodejnice. Boj končí tým, že Aslan zahubí bielu čarodejnicu a s ňou sa stratí aj zvyšok jej vojska. Nakoniec Aslan všetky štyri deti ustanoví za kráľov a kráľovné Narnie.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment