Film: Narnia: Lev, šatník a čarodejnica / The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe (2005)

Fantasy príbeh Narnia – Lev, šatník a čarodejnica je prvým novodobým spracovaním kníh C. S. Lewisa s touto tematikou. Dobrodružstvá z krajiny Narnia majú potenciál vtiahnuť a zaujať nielen deti, ale aj dospelých. Boj dobra a zla, mnohé hlboké myšlienky a morálne posolstvá, sú vítaným bonusom príjemného filmového zážitku.

Film_Lev_satnik_a_carodejnica_Narnia_2005

Dej filmu

Štyria súrodenci Peter, Edmund, Lucy a Susan sa dostávajú do domu profesora Kirkeho, ktorý sa ich ujíma počas vojny. Keď sa vo velikánskom dome začnú hrať na skrývačku, Lucy sa podarí ukryť do starej skrine na oblečenie.

Cez túto skriňu sa dostávajú do Narnie, čo je rozprávkový svet, kde žijú hovoriace zvieratá a rôzne prapodivné bytosti. V časti Narnie panuje biela čarodejnica, ktorá sa necháva oslovovať ako kráľovná, ale v skutočnosti ňou nie je.

Čarodejnici majú bytosti žijúce v Narnii odovzdať každého človeka, ktorý sa objaví v lese. Do jej osídiel padne aj Edmund, ktorého ale napokon vyslobodia Aslanove vojská. Kvôli tomu potom prichádza do Aslanovho tábora biela čarodejnica.

Príde žiadať to čo jej kvôli Edmundovej zrade podľa zákona Narnie prináleží – jeho smrť na kamennom stole. Aslan jej ale ponúkne svoj život za život Edmunda. Práve v tomto momente Aslanovho zabitia a následného zmŕtvychvstania je veľmi zreteľná analógia s evanjeliom a osobou Ježiša Krista.

Po Aslanovej obete sa strhne v Narnii vojna medzi Aslanovým vojskom a armádou bielej čarodejnice, ktorá je v Narnii synonymom satana.

Dobrodružný / Rodinný / Fantasy
USA / Veľká Británia, 2005, 143 min (Director’s cut: 150 min)
Réžia: Andrew Adamson
Hudba: Harry Gregson-Williams;
Hrajú: Georgie Henley, Skandar Keynes, William Moseley, Anna Popplewell, Tilda Swinton, James McAvoy, Jim Broadbent, Kiran Shah, Elizabeth Hawthorne, Patrick Kake, Sophie Winkleman, Liam Neeson, Ray Winstone, Dawn French, Rupert Everett, Michael Madsen, Mark Wells, Shane Rangi, Noah Huntley;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Viac krát poranenie alebo zabitie v boji bez explicitnejších záberov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.