Film: Quo Vadis (2001)

Dejovou líniou filmu Quo Vadis sa tiahne láska medzi Lígiou a Winiciom. Winicius, najskôr mladý zhýralec, ktorý sa pozerá na Lígiu ako na svoju novú korisť, naproti tomu Lígia, ktorá je kresťankou milujúcou Winícia, ale nadovšetko Krista. Celý ich vzťah sa odvíja na pozadí udalostí zo starého Ríma, kde vládne šialený cisár Nero a kde pomaly zapúšťajú korene prvé komunity kresťanov.

Film_Quo_Vadis_2001_Petronius

Dej filmu

Winicius je synovcom Petronia, vplyvného muža slúžiaceho cisárovi Nerovi. Petronius je vzdelaný intelektuál, ktorý oplýva dôvtipom a dobromyseľnosťou, čo mu ale napriek tomu nestačí, aby prekonal svoje pohanské zmýšľanie, ktoré zotročuje nielen jeho myseľ, telo a dušu, ale privedie ho až k nerozvážnej samovražde.

Winícius je celkom odlišný. Je to neohrabaný mladík, ktorý svojou hrubosťou znechucuje okolie a samotného Petronia. Jedného dňa sa zaľúbi do Lígie, čo zmení jeho život.

Winícius popri hľadaní krásnej Lígie spozná kresťanov, u ktorých sa Lígia ukrýva. Postupne sa s nimi Winícius viac a viac zbližuje a imponuje mu odlišný spôsob jednania a života akým žijú títo ľudia.

V Ríme vládne Nero, ktorý sa považuje za neprekonateľného umelca, ktorý skladá básne aké nemajú obdobu a hrá na lýre ako nikto iný.

Aby si Petronius udržal jeho priazeň, lichotí Nerovi a podporuje ho v jeho pomýlených predstavách. Keď raz Petronius nedocení Nerónovu báseň o požiari mesta, Nero sa rozhodne, že pre napísanie lepšieho diela, potrebuje zakúsiť a zažiť na vlastné oči horiace mesto Rím.

Na Nerónov rozkaz zapália Rím, ale vinu za požiar hodí Nero na kresťanov. Tí sú následne prenasledovaní, mučení a zabíjaní mnohorakými krutými spôsobmi. Aj v týchto momentoch mnohí okolo nich nachádzajú cestu ku Kristovi, k Pravde a Láske.

Dráma
Poľsko / USA, 2001, 165 min (Director’s cut: 270 min)
Réžia: Jerzy Kawalerowicz
Hudba: Jan A.P. Kaczmarek
Hrajú: Pawel Delag, Magdalena Mielcarz, Bogusław Linda, Jerzy Trela, Franciszek Pieczka, Krzysztof Majchrzak, Jerzy Nowak, Agnieszka Wagner, Malgorzata Foremniak, Piotr Garlicki, Andrzej Zielinski;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Zobrazenie nahoty pri hýrení opitých Rimanov. Poloodhalená Lídia, pri prezliekaní a v aréne. Pár krát bozkávanie zaľúbencov.
Násilie a brutalita: Vraždenie kresťanov – trhanie levmi, ukrižovanie, upálenie. Petroniova samovražda, vražda Nera, vraždenie sa gladiátorov a podobne.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Nerozvážne prisahajúci Tersitus.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát popíjanie vína.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 
Iné: 
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.