Film: Apoštol Pavol / Paul, Apostle of Christ (2018)

Príbeh väzneného apoštola Pavla navštevovaného Lukášom, ktorý na základe Pavlových výpovedí spísal Skutky apoštolov. Príbeh o prenasledovaní prvých kresťanov v Ríme, pohanskom úpadku a hľadaní zmyslu života.

Film Apostol Pavol 2018

Dej filmu

Dej filmu sa odvíja od rozhovorov apoštola Pavla s lekárom a evanjelistom Lukášom, ktorý prichádza za Pavlom do väzenia. Pavol rozpráva Lukášovi udalosti zo svojho života od obdobia pred svojou konverziou na kresťanstvo až po jeho nový život v Kristovi.

V starovekom Ríme väznia, mučia a zabíjajú kresťanov. Tí, ktorí zostali na slobode čelia neustálej hrozbe prenasledovania. Tri štvrtiny filmu sú trochu jednotvárne a zamerané na vykreslenie ťažkej dobovej situácie. Až zhruba posledná štvrtina filmu je naplnená hlbšími myšlienkami, ktoré uvažujúceho človeka môžu viesť k zamysleniu a premýšľaniu o podstate života a samotnej existencie.

Pekným momentom je tiež lekárska pomoc zo strany Lukáša synovi rímskeho úradníka. Lukáš je vyobrazený ako odpúšťajúci človek milujúci aj nepriateľov, po vzore Krista. Rímsky úradník je totiž zodpovedný za mučenie mnohých kresťanov.

Dráma / Historický
USA, 2018, 113 min
Réžia: Andrew Hyatt;
Hrajú: James Faulkner, James Caviezel, Joanne Whalley, Olivier Martinez, John Lynch, Antonia;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita: Viacero násilných scén od bitia, bičovania až po upaľovanie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.