Film: Svätý Pavol / Pavel z Tarsu / San Paolo (2000)

Spracovanie života apoštola Pavla a jeho misionárskeho pôsobenia od Jeruzalema až po Rím. Príbeh horlivého prenasledovateľa kresťanov, ktorý sa zmenil na jedného z najväčších ohlasovateľov evanjelia vo svete.

Film_Pavel_z_Tarsu_2000

Dej filmu

Krátko po úvode filmu prichádza čas Turíc a dochádza k vyliatiu Ducha Svätého na apoštolov.

V tom čase je farizej Pavol vykreslený ako viac menej pasívny prenasledovateľ kresťanov, ktorý sa ale pod vplyvom svojho priateľa, saduceja Rubena zmení na nekompromisného a dôsledného odporcu tejto novej bohorúhačskej sekty, ako kresťanov v tom čase Pavol vníma.

Neskôr však dochádza k jeho mystickému stretnutiu s Ježišom, k jeho obráteniu a jeho započatiu života medzi kresťanmi.

Dej sa ďalej venuje Pavlovým misijným cestám, čiastočne i životu prvotných kresťanov a dialógu v rámci vtedajšej Cirkvi.

Dobrodružný / Dráma
Taliansko / Francúzsko / Česko / Nemecko, 2000, 2×85 min
Réžia: Roger Young;
Hudba: Carlo Siliotto;
Hrajú: Johannes Brandrup, Thomas Lockyer, Barbora Bobuľová, Ennio Fantastichini, G. W. Bailey, Giorgio Pasotti, Franco Nero, Daniela Poggi, Umberto Orsini, Christian Brendel, Giovanni Lombardo Radice, Jack Hedley, Faith Brook, Mohamed Bensouda;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 1x scéna Rubenovej manželky, kde má odhalené poprsie; 1x scéna s vyzývavo oblečenou tanečnicou pred kráľom Herodesom.
Násilie a brutalita: Viacero násilných scén, napr. ukameňovanie, podrezanie hrdla a pod.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: V jednej scéne, kde sa stretávajú kresťania s Ježišovou matkou Máriou je prejav úcty voči Márii, ňou samou dosť svojsky odmietnutý, za čím možno zrejme vidieť určité protestantské pozadie minimimálne niektorých tvorcov.
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.