Film: 6 Below: Miracle on the Mountain (2017)

Skutočný príbeh mladého muža, ktorý zázračne bojuje v horách o holé prežitie. Bojuje nielen o svoj fyzický život, ale aj o svoje duchovné prebudenie, ku ktorému dospieva počas niekoľkých dní samoty v zamrznutých skalách a lesoch, kedy prehodnocuje svoj život na hrane svojich možností.

6 Below Miracle on the Mountain 2017

Dej filmu

Eric Lamarque odíde do hôr, aby strávil niekoľko dní v samote na snowboarde. Ani tu neprestáva s užívaním návykových látok, ktoré mu strpčujú život. Pri poslednej jazde na snowboarde urobí skratové nerozvážne rozhodnutie, za ktoré takmer zaplatí životom.

Prichádza večer a Eric sa nevie vrátiť späť do civilizácie. Hmla a chlad sú zárukou toho, že zostáva uväznený v horách. Eric je dezorientovaný a nevie nájsť cestu späť ani počas niekoľkých nasledujúcich dní. Zažíva rôzne nástrahy, ale najhorším momentom je pád do jazera, po ktorom sa jeho situácia rapídne zhoršuje.

Príbehom sa prepletajú Ericove spomienky na detstvo, ktoré sú spravidla nepríjemným spomínaním na necitlivosť jeho otca a sebectvo kolegov z hokejového družstva, ktorého bol dlhé roky členom. Opakom sú pozitívne udalosti, ktoré sú spravidla spojené s jeho matkou, ktorá ho od narodenia miluje a snaží sa aj skrz modlitbu Ericovi pomôcť nájsť naplnený a spokojný život.

Na ôsmy deň vkladá Eric nádej ešte do svojho rádiového prijímača, s ktorým z posledných síl vylezie na vysokú horu. Vyzerá to tak, že sa blíži Ericov koniec, ale v skutočnosti prichádza pre Erica začiatok nového života. Skutočného života, života s Bohom a bez drog i keď si boj v horách vyžiada svoju daň.

Dráma / Thriller
USA, 2017, 89 min
Réžia: Scott Waugh;
Hrajú: Josh Hartnett, Mira Sorvino, Sarah Dumont, Jason Cottle, Nathan Stevens, Vashi;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Jeden krát nahý sediaci hlavný hrdina po vyzlečení sa z mokrých šiat.
Násilie a brutalita: Agresivita Ericovho otca voči jeho matke a tvrdá hádka oboch rodičov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát v úvode vyslovovanie Božieho mena. Viac krát nadávanie si do idiotov. Kliatie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Asi dva krát užitie drogy, respektíve pokus o užitie drogy. Pár krát dialóg o braní drog. Ericov otec pijúci alkohol.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Dva krát odtrhnutie prilepených ponožiek k ranám na nohách.
Iné: Nie najvhodnejší príklad ženy berúcej do auta cudzieho muža stopujúceho autá. Otec opúšťajúci rodinu.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.