Film: Úkryt v ZOO / The Zookeeper’s Wife (2017)

Príbeh o odvahe a obetavosti poľských manželov Zabinskych, ktorí počas 2. svetovej vojny zachránili tri stovky Židov pred nacistami. Film o ich láske k sebe navzájom i nesebeckej láske k druhým.

The Zookeeper's Wife Movie

Dej filmu

Antonina Zabinská pracuje vo varšavskej zoologickej záhrade so svojim manželom. S príchodom vojny sa situácia mení a varšavské ZOO je do značnej miery v troskách. Množstvo zvierat je pozabíjaných a manželia sú nútení hodnotnejšie zvieratá, ktoré prežili bombardovanie, poslať do berlínskej ZOO.

Zoologická záhrada sa mení na sklad nemeckých zbraní. Antonina a jej muž Ján sa rozhodnú pre riskantný plán pomoci varšavským Židom v uprázdnených priestoroch svojej záhrady. Celý odvážny projekt maskujú chovom prasiat pre nemeckých vojakov.

Pri vypuknutí varšavského povstania stráca Antonina svojho manžela, ktorý sa dostáva do nemeckého zajatia. Situácia sa vyhrocuje a Antonina musí bojovať nielen o životy ľudí, ktorým poskytli útočisko, ale aj o svoju počestnosť.

Dráma / Životopisný / Historický / Vojnový
USA, Česká republika, Veľká Británia, 2017, 127 min
Réžia: Niki Caro;
Hrajú: Jessica Chastain, Johan Heldenbergh, Daniel Brühl, Iddo Goldberg, Shira Haas, Michael McElhatton;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát vášnivé bozkávanie manželov. Snaha o znásilnenie Antoniny zo strany nemeckého nacistu. Nacistický vojaci vedúci maloleté dievča, aby ho znásilnili. Pár krát väčší výstrih a odhalené ramená na Antonininej nočnej košeli. Odhalený prsník Antoniny ležiacej v posteli. Pár krát obťažovanie Antoniny zo strany nemeckého nacistu.
Násilie a brutalita: Pár krát strieľanie, bombardovanie, zastrelenie človeka asi v dvoch prípadoch.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi dva krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 2x syn nerešpektujúci rodičov.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.