Film: Šarlátový a černý / The Scarlet and the Black (1983)

Dráma / Vojnový
USA / Veľká Británia / Taliansko, 1983, 138 min
Réžia: Jerry London
Hudba: Ennio Morricone
Hrajú: Gregory Peck, Christopher Plummer, John Gielgud, Raf Vallone, Kenneth Colley, Walter Gotell, Barbara Bouchet, Angelo Infanti, Michael Byrne, T.P. McKenna, John Terry, Fabiana Udenio, Edmund Purdom, David Brandon, William Berger, Olga Karlatos, Vernon Dobtcheff;

Film, ktorý nabúravá rozšírený mýtus o nečinnosti Katolíckej cirkvi počas nacizmu a Druhej svetovej vojny. Príbeh o obetavosti kňazov v týchto ťažkých časoch za bránami Vatikánu.

Dej filmu
V roku 1945 Nemci okupujú Rím. Gestapo tu vládne pod vedením veliteľa Herberta Kapplera. Monsignor Hugh O’Flaherty, je írskym kňazom pracujúcim vo Vatikáne za pontifikátu pápeža Pia XII.. Vatikán je oficiálne neutrálny a O’Flaherty to s pápežovou podporou využíva na organizovanie pomoci na záchranu množstva civilistov, vojakov aj Židov. Skutočný príbeh o ťažkej situácii, ktorú sa mnohí kňazi vo Vatikáne snažili ovplyvniť tak, aby čo najviac zmiernili utrpenie a prenasledovanie, pokiaľ to bolo v ich silách.
Plukovník Kappler časom zistí, že O’Flaherty dáva úkryt viacerým prenasledovaným. Preto umiestni po obvode Vatikánu vojenské stráže, aby mu prekazili jeho aktivity. Napriek týmto komplikáciám sa vie O’Flaherty vynájsť a pravidelne sa mu podarí prekĺznuť v rôznych maskovaniach aj cez nemeckú kontrolu. Keď sa blíži koniec vojny požiada ho o pomoc sám nemecký plukovník Kappler, aby mu O’Flaherty pomohol zachrániť jeho ženu a deti. On to však odmieta. Neskôr sa ale Kappler dozvedá, keď je už zajatý vo väzení, že jeho žena a deti boli prevezené do neutrálneho Švajčiarska, aby boli v bezpečí. O’Flaherty takto preukázal veľkú dávku schopnosti odpúšťať, čo potvrdil i tým, že Kapplera chodil neskôr celé roky navštevovať do väzenia.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment