Film: Šarlátový a černý / The Scarlet and the Black (1983)

Film, ktorý nabúravá rozšírený mýtus o nečinnosti Katolíckej cirkvi počas nacizmu a Druhej svetovej vojny. Príbeh o obetavosti kňazov v týchto ťažkých časoch za bránami Vatikánu.

Film_Sarlatovy_a_cierny_1983

Dej filmu

V roku 1945 Nemci okupujú Rím. Gestapo tu vládne pod vedením veliteľa Herberta Kapplera. Monsignor Hugh O’Flaherty, je írskym kňazom pracujúcim vo Vatikáne za pontifikátu pápeža Pia XII..

Vatikán je oficiálne neutrálny a O’Flaherty to s pápežovou podporou využíva na organizovanie pomoci na záchranu množstva civilistov, vojakov aj Židov.

Plukovník Kappler časom zistí, že O’Flaherty dáva úkryt viacerým prenasledovaným. Preto umiestni po obvode Vatikánu vojenské stráže, aby mu prekazili jeho aktivity. Napriek týmto komplikáciám sa vie O’Flaherty vynájsť a pravidelne sa mu podarí prekĺznuť v rôznych maskovaniach cez nemeckú kontrolu.

Keď sa blíži koniec vojny požiada ho o pomoc sám nemecký plukovník Kappler, aby mu O’Flaherty pomohol zachrániť jeho ženu a deti. On to však odmieta. Neskôr sa ale Kappler dozvedá, keď je už zajatý vo väzení, že jeho žena a deti boli prevezené do neutrálneho Švajčiarska, aby boli v bezpečí.

Dráma / Vojnový
USA / Veľká Británia / Taliansko, 1983, 138 min
Réžia: Jerry London;
Hudba: Ennio Morricone;
Hrajú: Gregory Peck, Christopher Plummer, John Gielgud, Raf Vallone, Kenneth Colley, Walter Gotell, Barbara Bouchet, Angelo Infanti, Michael Byrne, T.P. McKenna, John Terry, Fabiana Udenio;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.