Film: Zvony od Sv. Marie / The Bells of St. Mary’s (1945)

Dráma / Rodinný
USA, 1945, 126 min
Réžia: Leo McCarey
Hrajú: Bing Crosby, Ingrid Bergman, Henry Travers, William Gargan, Una O’Connor, Edna May Wonacott;

Pôvabný film plný príjemného humoru, zaujímavých myšlienok a šarmu, ktorým oplývajú jednotliví aktéri. Keby bol film o trochu akčnejší najmä zo začiatku, nebolo by to na škodu.

Dej filmu
Kňaz O’Malley prichádza na upadajúcu farskú školu, kde sa neraz dostáva so svojimi názormi do stretu s názormi sestry predstavenej, ktorú hra Ingrid Bergman. Pravidelne musia riešiť rozličné problémy žiakov od ich vzájomných šarvátok až po závažnejšie rodinné ťažkosti.
Zaujímavými momentami príbehu sú napríklad časť, keď rehoľná sestra Benedicta učí jedného dobromyseľného chlapca z ich školy, ktorý dokáže nastaviť protivníkovi aj druhé líce, ako dávať pravý, ľavý, spodný a neviem ešte aký hák z príručky o boxe, aby sa dokázal aspoň trochu ubrániť najväčšiemu bitkárovi v škole. Úchvatné je aj postupné spracovávanie bohatého a značne egoistického podnikateľa Horaca P. Bogardusa, aby daroval svoju budovu škole. Po rozličných obštrukciách sa to napokon podarí a škola sa dostane z krízovej situácie.
V závere filmu lekár zistí, že sestra Benedicta trpí tuberkulózou a doktor pre ňu odporučí zmenu prostredia. Najskôr nevie o svojom vážnejšom zdravotnom stave a nerozumie prečo musí odísť, preto je sklamaná. Nakoniec jej ale farár O’Malley povie aká je skutočnosť, bojí sa, že ju to zraní, ale ona je šťastná, lebo sa bála, že je to kvôli nezhodám s farárom O’Malleyom.
Pekným vzorom je dobromyseľný, ale zároveň zásadový a priamy kňaz O’Malley. Nijako však za ním nezaostáva ani sestra Benedicta.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: Bitky medzi chlapcami.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment