Film: Viera ako zemiaky / Faith Like Potatoes (2006)

Príbeh o škótskom, protestantskom farmárovi Angusovi Buchanovi, ktorý žil so svojou rodinou v Afrike. Angus žil dlhý čas v neustálom strachu a pravidelných záchvatoch hnevu. Bolo to dôsledkom zlej situácie, kedy boli bieli farmári často zabíjaní miestnymi černošskými ozbrojenými skupinami a tiež kvôli samotnej kŕčovitej Angusovej snahe dosiahnuť ciele, ktoré si určil, bez dôvery v Boha.

Film_Vira_jako_brambory_2006

Dej filmu

Angusova žena sa v dobrých aj ťažkých časoch utiekala vždy k Bohu. Pri jednej príležitosti, keď sa jej podarí presvedčiť Angusa, aby sa spolu s ňou zúčastnil náboženského zhromaždenia, dotknú sa Angusovho srdca slová pastora. Postupne so vzrastajúcou dôverou v Boha sa z jeho života vytráca strach i agresivita.

Z Angusa sa stáva evanjelizátor, ktorý chce, aby si Boha zamilovali nielen miestni černošskí obyvatelia, ale aj ostatní farmári, ktorí sa dovtedy chodili klaňať len pivu do krčmy.

Boh cez Angusa vykoná niekoľko zázrakov a i v jeho celkovom živote vidieť, že Boh mu požehnáva.

Angusovu vieru a život s Bohom si ľudia všímajú najviac vtedy, keď prichádza neúrodné obdobie. Angus ani vtedy neprestáva dôverovať Bohu.

Napriek tomu, že z čisto svetského hľadiska je bláznovstvom sadiť a siať v období dlhého sucha, ktoré postihlo jeho oblasť, on i tak vysádza na poli zemiaky. Vôbec to nevyzerá nádejne, no napokon má dokonca väčšiu úrodu ako po iné roky.

Film môže na niekoho pôsobiť v niektorých momentoch neuveriteľným až umelým dojmom. Je to pochopiteľné, keďže veci viery, kam patrí aj viera v zázraky, nie každý rovnako prijíma alebo nie rovnako zakúsil vo vlastnom živote.

Dráma
Južná Afrika, 2006, 97 min
Réžia: Regardt van den Bergh
Hrajú: Frank Rautenbach, Jeanne Neilson, Hamilton Dlamini;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: Viac krát žena v tielku.
Násilie a brutalita: 
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.