Film: Viera ako zemiaky / Faith Like Potatoes (2006)

Dráma
Južná Afrika, 2006, 97 min
Réžia: Regardt van den Bergh
Hrajú: Frank Rautenbach, Jeanne Neilson, Hamilton Dlamini;

Príbeh o škótskom, protestantskom farmárovi Angusovi Buchanovi, ktorý žil so svojou rodinou v Afrike. Angus žil dlhý čas v neustálom strachu a pravidelných záchvatoch hnevu. Bolo to dôsledkom zlej situácie, kedy boli bieli farmári často zabíjaní miestnymi černošskými ozbrojenými skupinami a tiež kvôli samotnej kŕčovitej Angusovej snahe dosiahnuť ciele, ktoré si určil, bez spoliehania sa a dôvery v Boha.

Dej filmu
Angusova žena sa v dobrých aj ťažkých časoch utiekala vždy k Bohu. Pri jednej príležitosti, keď sa jej podarilo presvedčiť Angusa, aby sa spolu s ňou zúčastnil jedného náboženského zhromaždenia sa dotkli jeho srdca slová pastora, ktoré tam počul a Boh upevnil jeho oslabenú vieru. Postupne so vzrastajúcou dôverou v Boha sa z jeho života vytrácal strach i nervozita.
Z Angusa sa stal evanjelizátor, ktorý chcel, aby si Boha zamilovali nielen miestni černošskí obyvatelia, ale aj ostatní farmári, ktorí sa dovtedy chodili klaňať len pivu do krčmy.
Boh cez neho vykonal niekoľko zázrakov a v jeho živote, v tom ako sa mu darilo, bolo vidieť neustále pôsobenie Boha.
Jeho vieru a život s Bohom si okolie všimlo najviac práve vtedy, keď prišlo neúrodné obdobie a Angus ani vtedy neprestal dôverovať Bohu. Napriek tomu, že z čisto svetského hľadiska bolo bláznovstvom sadiť a siať v období dlhého sucha, ktoré postihlo jeho oblasť, on i tak vysadil na poli zemiaky. Vôbec to nevyzeralo nádejne, no napokon mal väčšiu úrodu ako po iné roky.
Film asi bude na niekoho pôsobiť v niektorých momentoch trochu neuveriteľným až umelým dojmom. Je to pochopiteľné, keďže sú to veci viery, kam patrí aj viera v zázraky, čo nie každý rovnako samozrejme prijíma.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment