Film: Vzoprieť sa obrom / Facing the Giants (2006)

Dráma / Športový
USA, 2006, 111 min
Réžia: Alex Kendrick
Hudba: Mark Willard
Hrajú: Alex Kendrick, Erin Bethea, Janet Lee Dapper

Prostredie amerického futbalu, americkej, kresťanskej strednej školy. Dráma o tom ako Boh chce robiť v živote každého zázraky, pokiaľ človek o ne prosí, pokiaľ dá Bohu priestor na ich realizáciu, pokiaľ dá Boha na prvé miesto vo svojom živote a pokiaľ sa snaží človek odstrániť hriech zo svojho života, ktorý tomu všetkému bráni. Film, v ktorého každej druhej scéne je určité evanjeliové posolstvo.

Dej filmu
Grant Taylor je trénerom futbalového mužstva na jednej kresťanskej strednej škole. Tím, ktorý vedie nie je príliš úspešný a na začiatku novej sezóny ho postihne ešte jedna strata kľúčového hráča Darrena.
Okrem toho má tréner Taylor milujúcu manželku, silne túžiacu po tom, aby spolu čakali dieťa, ale zatiaľ sa im to už štvrtý rok nedarí. So svojou ženou má pekný manželský vzťah, ale inak je jeho život plný neúspechov. Okrem už spomínaných problémov s futbalovým tímom a s očakávaním potomka má ťažkosti s večne pokazeným starým autom, rozpadajúcim sa domom, nízkym platom a všeličím iným.
Aj od začiatku novej sezóny ho s jeho tímom čaká neúspech za neúspechom, preto nie je žiadnym prekvapením, že vedenie školy spolu s rodičmi študentov začnú uvažovať o výmene trénera.
Celý svoj život začne Grant vnímať ako jednu veľkú katastrofu. Začína sa pýtať: „Čo robí Boh?“, „Prečo je to také ťažké?“ Začne hľadať odpovede v Písme. Po nejakom čase, po prečítaní viacerých veršov z Biblie začne prosiť Boha o pomoc, chváli ho a prosí ho, aby zmenil k lepšiemu aspoň niečo málo v jeho živote. V podstate ho tieto neúspechy privedú bližšie k Bohu. V tomto období za ním prichádza aj pán Bridges a začne mu čítať jednu pasáž z knihy Zjavenia. Vysvetľuje mu, že Boh s ním ešte neskončil a že má naďalej pôsobiť tam kam ho Boh postavil.
Tréner Taylor mu, ale začne hovoriť, že vo svojom živote necíti Boha pôsobiť. Bridges mu na to začne rozprávať príbeh o dvoch farmároch, ktorí sa modlili za dážď, ale len jeden išiel a pripravil svoje polia na jeho zoslanie. V závere sa pýta: „Ktorý z nich skutočne veril Bohu?“ Ďalej mu Bridges rozpráva, že ak verí Bohu, Boh zošle dážď až bude pripravený, ale on musí pripraviť svoje pole k jeho prijatiu.
Od tohto okamihu mení svoj život a snaží sa k tomu povzbudzovať tiež svoje okolie. Nechce, aby víťazstvo vo futbale bolo hlavným cieľom jeho zverencov, je to málo. Všetko raz bude aj tak zabudnuté, aj veľkolepá, ale krátkodobá sláva. Dovtedy sa sústreďovali len na seba, na vlastný úspech, Taylor si však začal uvedomovať, že život nie je len o nich. Nie sú tu, aby získali slávu, zarobili peniaze a zomreli. Navrhuje novú tímovú filozofiu – futbal ako nástroj, ktorým majú uctievať Boha. Chce, aby ho velebili, keď budú vyhrávať, chce aby ho velebili, keď budú prehrávať.
Začína tvrdý tréning. Vo svojich nových postupoch získava podporu aj zvyšku vedenia. Pomáha naprávať vzťah jedného zo študentov z jeho tímu k jeho otcovi. Učí ho, že si má viac ctiť svojho otca, aj keď si s ním celkom nerozumie, a že ctením si autorít si uctí aj Boha. Viacerí Grantovi zverenci začnú meniť svoj život a vzťahy k lepšiemu.
Napokon sú vyslyšané aj Grantove prosby, ktoré Bohu predkladal a všetko je korunované úspechom Grantovho tímu v súťaži.
Vo filme je viacero silných a hlbokých scén, kde aktéri chvália Boha aj pri ich životných neúspechoch i v rozličných krízach. Prítomnosť Boha sa snažia uvedomovať si v každom okamihu života, nehanbia sa za svoj vzťah k Bohu aj vo svojom každodennom živote. Film nezobrazuje len silný vzťah človeka k Bohu, ale i silné rodinné putá.
Hlavná myšlienka vrcholí v závere príbehu a ňou je, že „S Bohom je všetko možné!“

Po zhliadnutí filmu môže divák nadobudnúť pocit: „Nóó, dobré science-fiction, ale žiaľ v skutočnosti to tak nefunguje.“ Hodí sa tu povedať, že človek neuverí, kým nezažije. Mám to šťastie, že som zažil a môžem svedčiť o Božej dobrote a láske. Je to takmer ako z tohto filmu, ale v mojom prípade to bola realita. Chcel som auto a do roka som mal auto o aké som prosil, chceli sme s rodinou nové bývanie, ktoré by sme si mohli dovoliť, čo bolo v tej časti Slovenska, kde sme chceli žiť problémom, a keď to už vyzeralo ako totálna katastrofa v našom živote, Boh nám poslal úžasný byt ako záblesk z neba, keď sme to už vôbec nečakali. A najväčší dar bol, keď sme ani po troch rokoch manželského života nemali dieťa, ale po jednej charizmatickej modlitbe zaň sme na ďalší mesiac čakali bábätko. Takže sláva a chvála Bohu, s ktorým je všetko možné!

 

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Odbitie ponuky umelého oplodnenia, ktoré obnáša viacero etických problémov, odpoveďou, že na to nemá Grant s manželkou financie.
Vhodnosť pre deti od:

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment