Film: Príbeh Alvina Straighta / The Straight Story (1999)

Film o tom, ako zloba, samoľúbosť a alkohol rozvracajú vzťahy aj medzi súrodencami, ale tiež film o tom ako láska a odpustenie dokážu rany hojiť.

Film Pribeh Alvina Streighta 1999

Dej filmu

Alvin je 73 ročný muž na dôchodku, ktorý spolu s jeho dcérou Rose, ktorá je mentálne trochu pozadu, žije v meste Lawrens v štáte Iowa. Keďže je Alvin starý, má už dosť chatrné zdravie a čo je najhoršie nepočúva rady od svojho lekára, pretože je dosť tvrdohlavý.

Napriek svojmu zlému zdravotnému stavu sa rozhodne navštíviť svojho brata. Dozvedá sa totiž, že mal porážku. Problém je, že zo začiatku nevie ako to urobí, pretože brat žije zhruba 510 km ďaleko. Alvin má navyše choré oči a nemá už vodičák, preto nemôže šoférovať auto. Autobusové spojenie je mizerné, preto sa Alvin rozhodne, že cestu musí podniknúť inak. Rozhodne sa ísť na kosačke.

Cestou stretáva mladú stopárku, ktorá ušla z domu, lebo otehotnela a bojí sa ako by na to zareagovali jej rodičia, inokedy hysterickú mladú ženu, ktorá cestou do práce každý týždeň zrazí aspoň jedného srnca.

Alvinova cesta je okorenená o rôzne ďalšie zaujímavé stretnutia a osudy ľudí. Vo finále sa utáborí v blízkosti starého cintorína, pri ktorom je kostol. Tam sa pustí do rozhovoru s miestnym kňazom, ktorému vyrozpráva príbeh o jeho bratovi a o ich vzťahu.

Vysvitne, že Alvinova cesta nie je len obyčajnou cestou za bratom, ale je to cesta za odpustením.

Dráma / Životopisný / Dobrodružný / Road movie
Francúzsko / Veľká Británia / USA, 1999, 112 min
Réžia: David Lynch;
Hrajú: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Joseph A. Carpenter, Everett McGill, Harry Dean Stanton, Kevin P. Farley;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.