Film: Príbeh Alvina Straighta / The Straight Story (1999)

Dráma / Životopisný / Dobrodružný / Road movie
Francúzsko / Veľká Británia / USA, 1999, 112 min
Réžia: David Lynch
Hudba: Angelo Badalamenti
Hrajú: Richard Farnsworth, Sissy Spacek, Joseph A. Carpenter, Everett McGill, Harry Dean Stanton, Kevin P. Farley;

Skutočný príbeh o dvoch bratoch, ktorí naposledy keď sa videli, povedali si pár „neodpustiteľných“ vecí, ako hovorí sám Alvin. Keď si však Alvin uvedomí, že im obom už nezostáva veľa času, rozhodne sa prekonať svoju pýchu a vyberie sa za bratom Leylom, aby sa s ním zmieril. Film o tom, ako zloba, samoľúbosť a alkohol rozvracajú vzťahy aj medzi súrodencami, ale tiež film o tom ako láska a odpustenie dokážu rany hojiť.

Film Pribeh Alvina Streighta 1999

Dej filmu
Alvin je 73 ročný muž na dôchodku, ktorý spolu s jeho dcérou Rose, ktorá je mentálne trochu pozadu, žije v meste Lawrens v štáte Iowa. Keďže je Alvin starý, má už dosť chatrné zdravie a čo je najhoršie nepočúva rady od svojho lekára, pretože je dosť tvrdohlavý.
Napriek svojmu zlému zdravotnému stavu sa rozhodne, po tom čo sa dozvie, že jeho brat mal porážku, že ho navštívi. Problém je, že zo začiatku nevie ako to urobí, pretože jeho brat žije 317 míľ (zhruba 510 km) ďaleko v Mount Zion v štáte Wisconsin. Problém je v tom, že Alvin má choré oči a nemá už vodičák, preto nemôže šoférovať auto. Autobusové spojenie je tiež mizerné, preto sa Alvin rozhodne, že cestu musí podniknúť inak. Napokon si rozmyslí, že pôjde na kosačke. Po určitých prvotných ťažkostiach napokon vyráža na cestu.
Raz stretáva mladú stopárku, ktorá ušla z domu, lebo otehotnela a bojí sa ako by na to zareagovali jej rodičia, inokedy hysterickú mladú ženu, ktorá cestou do práce každý týždeň zrazí aspoň jedného srnca. Stane sa jej to aj pri stretnutí s Alvinom, čo sa mu celkom hodí, pretože si jedálniček môže spestriť o čerstvú divinu. Na Ďalšiu noc sa mu podarí doraziť do tábora mladých cyklistov, kde sa s nimi trochu baví o živote a starobe. Neskôr je po menšej nehode nútený zostať istý čas bývať na záhrade jednej rodiny, ktorá mu pomôže vybaviť opravu sekačky, aby mohol pokračovať na svojej púti. Zoznámi sa s jedným vojnovým veteránom a keďže aj Alvin bol vojakom v II. svetovej vojne zverujú sa jeden druhému o svojich traumách, ktoré si z vojny doniesli. Pred koncom cesty sa utáborí v blízkosti starého cintorína, pri ktorom je kostol a tam sa pustí do rozhovoru s miestnym kňazom, ktorému vyrozpráva príbeh o jeho bratovi a o ich vzťahu.
Napokon sa po ďalších menších problémoch s kosačkou dostáva k bratovmu domu. Keď si Lyle uvedomí akú cestu jeho brat Alvin podnikol, len aby ho videl, je dojatý. Záver nie je nejakým búrlivým happy-endom, skôr iba pokojným, dojímavým stretnutím bez veľa zbytočných slov.

 

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide) Bude ešte doplnené neskôr
Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment