Film: Maudie (2016)

Skutočný príbeh maliarky Maud, ktorá sa napriek vážnym celoživotným problémom s artritídou a nie najlepšej štartovacej životnej pozícii, dokázala presadiť so svojimi ilustráciami ako slávna umelkyňa.

maudie 2016

Dej filmu

Maud býva pri svojej tete. Postupne stále viac túži po nezávislosti. Keď sa dozvedá, že starý mládenec Everett hľadá gazdinú rozhodne sa ísť bývať k nemu na odľahlú samotu.

Spočiatku jej to v kuchyni veľmi nejde. Žiaľ Maud a Everett svojim spolužitím vzbudzujú verejné pohoršenie, i keď spolu intímne nežijú. Časom, keď si obaja uvedomia, že k sebe cítia čosi viac, rozhodnú sa vstúpiť do manželstva.

Zo začiatku ich živí len Everettova práca, ale postupne sa nájde čoraz viac záujemcov o Maudine pohľadnice a obrazy vďaka ktorým získavajú peniaze.

Everett podporuje Maud v maľovaní. Zachmúrený Everett príliš neprejavuje svoje city voči Maud, svojimi skutkami však dokazuje, že ju má skutočne rád.

Everett je oporou pre Maud aj vo veci zranenia, ktoré si nesie z mladosti. Maud bola totiž zneužitá svojim bratom a otehotnela. Porodila dcérku, o ktorej jej tvrdili, že bola vážne postihnutá a zomrela.

Nakoniec sa však od svojej tety dozvedá, že jej dcéra žije. Everett sa rozhodne pomôcť Maud v hľadaní jej dcéry.

Dráma / Životopisný / Romantický
Írsko / Kanada, 2016, 115 min
Réžia: Aisling Walsh;
Hrajú: Ethan Hawke, Sally Hawkins, Kari Matchett, Gabrielle Rose, Zachary Bennett, Nik Sexton, Marthe Bernard, Billy MacLellan;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 2x pokus o súlož, raz zo strany Everetta, druhý raz zo strany Maud, keď ešte neboli manželmi.
Násilie a brutalita: 1x zbitie Maud zo strany Everetta.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Jedna scéna s nadávaním do idiotov a hlupákov.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát fajčenie samotnej Maud. 1x pripitá Maud po večeri strávenom v disko-klube.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Spoločné bývanie Maud a Everetta i keď bez intímneho spolužitia. Zatajenie Maud, že porodila zdravú dcéru
Vhodnosť pre deti/mládež od: 18

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.