Film: Bernadeta – Zázrak v Lurdoch / Je m’appelle Bernadette / Call me Bernadette / Miracle in Lourdes (2011)

Príbeh mladého nevzdelaného dievčaťa Bernadetty Soubirousovej, ktorému sa v roku 1858, ako štrnásťročnej, niekoľko krát zjavila Panna Mária. Predstavila sa jej ako Nepoškvrnené počatie. Bernadettina priamosť kombinovaná s tvrdohlavosťou a láskavosťou sú črty, vďaka ktorým je film okorenený o príjemnú dávku humoru.

Zazrak v Lourdoch

Dej filmu

Bernadette sa jedného dňa pri Massabiellskej jaskyni zjaví krásna žiarivá pani. Tá žiada od Bernadetty, aby na toto miesto prichádzala niekoľko krát po sebe.

Keď sa informácia o týchto zjaveniach rozšíri, Bernadetta je konfrontovaná nielen s nadšením množstva prichádzajúcich pútnikov, ale aj s odporom a prenasledovaním zo strany mnohých úradníkov a vplyvných ľudí.

Keď sa pri jednom zjavení Bernadetta ponatiera blatom po tvári, pri snahe napiť sa z neexistujúceho prameňa, vyzerá to, že je vec jasná a vyriešená. Keď však krátko na to z toho miesta vytriskne prameň a udeje sa niekoľko uzdravení chorých, karta sa obracia a davy prichádzajúcich pútnikov rapídne narastajú.

Postupne sa mení rezervovaný postoj cirkevných predstaviteľov a dochádza aj k obráteniam ateistov. Bernadetta stále viac túži po ústraní a pokoji. Keď zjavenia ustanú, časom sa jej splní jej túžba ísť žiť do kláštora.

Vstúpi do rehole Milosrdných sestier v Nevers a prijme rehoľné meno Mária Bernarda. Bernadetta je napriek svojej sláve vnímaná ako dievča, ktoré nie je súce na nič a je zbytočné. Bernadetta to prijíma s pokorou, nesnaží sa nasilu dokazovať druhým svoju hodnotu.

Najväčšiu radosť zažíva, keď jej je v posledných chvíľach života dopriate starať sa o chorých a zomierajúcich.

Dráma / Životopisný
Francúzsko, 2011, 109 min
Réžia: Jean Sagols;
Hrajú: Katia Cuq, Francis Huster, Francis Perrin, Alessandra Martines, Rufus, Teresa Madruga, Michel Aumont, Alain Doutey, Eric Laugérias;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x bozkávanie sa Bernadettiných rodičov.
Násilie a brutalita: 1x facka Bernadette kvôli považovaniu ju za podvodníčku, s prihlúplym komentárom o upaľovaní v stredoveku. 1x bodnutie nožom počas zjavenia.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x vyslovenie “do čerta so zjaveniami”. Asi 1x “panebože”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.