Film: Bernadeta – Zázrak v Lurdoch / Je m’appelle Bernadette / Call me Bernadette / Miracle in Lourdes (2011)

Dráma / Životopisný
Francúzsko, 2011, 109 min
Réžia: Jean Sagols;
Hrajú: Katia Cuq, Francis Huster, Francis Perrin, Alessandra Martines, Rufus, Teresa Madruga, Michel Aumont, Alain Doutey, Eric Laugérias;

Príbeh mladého nevzdelaného dievčaťa Bernadetty Soubirousovej, ktorému sa v roku 1858 ako štrnásťročnej niekoľko krát zjavila Panna Mária, ktorá sa jej predstavila ako Nepoškvrnené počatie. Tieto udalosti vrátane množstva cirkevne uznaných zázračných uzdravení chorých vyústili v neskoršie vyhlásenie Bernadetty za svätú.

Zazrak v Lourdoch

Dej filmu
Bernadette sa jedného dňa pri Massabiellskej jaskyni zjavuje krásna žiarivá pani. Tá žiada od Bernadetty, aby na toto miesto prichádzala niekoľko krát po sebe. Keď sa informácia o týchto zjaveniach rozšíri, Bernadetta je konfrontovaná nielen s nadšením množstva prichádzajúcich pútnikov, ale aj s odporom a prenasledovaním zo strany mnohých úradníkov a vplyvných ľudí. Keď sa pri jednom zjavení Bernadetta ponatiera blatom po tvári pri snahe napiť sa z neexistujúceho prameňa, vyzerá to, že je vec jasná a vyriešená. Keď však krátko na to z toho miesta vytriskne prameň a udeje sa niekoľko uzdravení chorých, karta sa obracia a davy prichádzajúcich pútnikov rapídne narastajú. Postupne sa mení rezervovaný postoj cirkevných predstaviteľov a dochádza aj k obráteniam ateistov. Bernadetta stále viac túži po ústraní a pokoji. Keď zjavenia ustanú, časom sa jej splní jej túžba ísť žiť do kláštora. Vstúpi do rehole Milosrdných sestier v Nevers a prijme rehoľné meno Mária Bernarda. Bernadetta je napriek svojej sláve vnímaná ako dievča, ktoré nie je súce na nič a je zbytočné. Bernadetta to prijímala s pokorou, nesnažila sa nasilu dokazovať druhým svoju hodnotu. Najväčšiu radosť zažívala, keď jej bolo v posledných obdobiach jej života dopriate starať sa o chorých a zomierajúcich.
Trpela žiaľ chronickou astmou a viacerými ďalšími ochoreniami. Napokon na jar roku 1879 Bernadetta zomrela vo veku 35 rokov.
Vďaka svojskej Bernadettinej povahe kombinujúcej úprimnosť, priamosť a tvrdohlavosťou s láskavosťou sa divák vo filme dokáže na mnohých scénach celkom dobre pobaviť.

 

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: 1x bozkávanie sa Bernadettiných rodičov.
Násilie a brutalita: 1x facka Bernadette kvôli považovaniu ju za podvodníčku, s prihlúplym komentárom o upaľovaní v stredoveku. 1x bodnutie nožom počas zjavenia.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x vyslovenie “do čerta so zjaveniami”. Asi 1x “panebože”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment