Film: Koľaje osudu / The Railway Man (2013)

Skutočný príbeh o osudoch muža, ktorý zažil trýznenie zo strany japonských vojakov počas Druhej svetovej vojny a napriek všetkému našiel silu pre odpustenie.

The_Kolaje_osudu_2013

Dej filmu

Bývalý britský dôstojník Eric Lomax spoznáva cestou vo vlaku ženu Patti, do ktorej sa vo svojom vyššom veku zamiluje. Po čase sa zosobášia a Patti postupne objavuje rôzne zranenia, ktoré si vo svojom vnútri Eric nosí.

Eric Lomax padol počas 2. svetovej vojny do japonského zajatia, kde zažil nepredstaviteľnú otrockú drinu a hlad pri stavbe železnice. Najhoršie čo zažil bolo však desivé mučenie zo strany Japoncov za zostrojenie rádiového prijímača.

V istej etape spoločného života s Patti, Eric zisťuje, že jeho japonský mučiteľ z obdobia 2. svetovej vojny stále žije a vie kde pracuje. Zvažuje pomstu a vyberie sa na stretnutie s ním.

Po ťažkom vnútornom boji sa stretáva Eric so svojim japonským mučiteľom teda aj po druhýkrát v živote. Namiesto pomsty sa rozhodne urobiť čosi celkom iné.

Dráma / Životopisný
Austrália / Veľká Británia, 2013, 116 min
Réžia: Jonathan Teplitzky;
Hrajú: Colin Firth, Nicole Kidman, Stellan Skarsgård, Jeremy Irvine, Hirojuki Sanada, James Fraser, Tom Hobbs, Ewen Leslie, Sam Reid, Marta Dusseldorp, Peter Tuinstra;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Bozkávanie Erica a Patti. Patti vo vyzývavej polohe na posteli s odhalenou nohou.
Násilie a brutalita: Nahováranie na ublíženie a na vraždu. Viac krát rôzne spôsoby mučenia a bitia. Samovražda Ericovho priateľa obesením.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): “Kriste-ježiši”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Vstup do manželstva bez dostatočného poznania muža.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.