Film: Zlodejka kníh / The Book Thief / Die Bücherdiebin (2013)

Dráma / Vojnový
USA, Nemecko 2013, 131 min
Réžia: Brian Percival
Hrajú: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, Nico Liersch, Ben Schnetzer, Joachim Paul Assböck, Carina Wiese, Kirsten Block, Rafael Gareisen, Roger Allam ;

Film Zlodejka kníh rozpráva príbeh o mladom dievčati Liesel, ktorá sa počas druhej svetovej vojny dostane do pestúnskej rodiny Hansa Hubermanna. Liesel zakusuje vo svojom novom bydlisku prísnosť, ale i láskavosť svojej pestúnskej matky Rosy, výsmech spolužiakov, ale aj kamarátstvo zo strany židovského mladíka Maxa, suseda Rudyho a lásku od otca Hansa.

Dej filmu
Zakrátko po Lieselinom príchode do novej rodiny vysvitne, že Liesel nevie vôbec čítať. Preto sa jej ujme je dobrosrdečný pestún Hans, ktorý ju vytrvalo učí písať a čítať. Liesel má veľký záujem o knihy preto neskôr voľný čas trávi ich čítaním. Vďaka tomuto svojmu koníčku sa zoznámi a zblíži s viacerými zaujímavými ľuďmi.
Dej je prepletený súperením a spormi medzi deťmi v škole, ktorú Liesel navštevuje. Navyše udalosti sa odohrávajú pošas druhej svetovej vojny, ktorá oberá rodiny o otcov a neskôr pri bombardovaní mesta, kde sama Liesel žije, zažije aj povraždenie svojich najbližších.
Liesel dávajú veľmi dobrý príklad jej pestúnski rodičia, ktorí aj v ťažkých časoch sú ochotní pomôcť tým, ktorí to najviac potrebujú. Ukryjú židovského mladíka Maxa vo svojej pivnici a otec Hans sa dokáže zastať ďalšieho človeka z ich mesta, keď ho nacisti odvádzajú, za čo je napokon sám potrestaný. Liesel tiež zažije čo je to skutočné priateľstvo, vďaka vernosti jej kamaráta Rudyho.
Možno na niektorých divákov bude film pôsobiť gýčovito a téma nacizmu sa už stáva akýmsi klišé, ale napriek tomu nesie film silné pozitívne posolstvo.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Návrhy Liesel od Rudyho, že mu má dať pusu. Bozk Rudymu od kamarátky Liesel.
Násilie a brutalita: Asi dva krát pästný súboj medzi deťmi. Bitie ľudí nacistickými vojakmi. Mŕtvi ľudia ležiaci po bombardovaní.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie, 1x “herrgott”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Neúctivé vyjadrovanie sa Rosy o svojom manželovi Hansovi, ktorého pravidelne nazýva prasaťom. Zavádzajúci stereotypný výrok, že každá mama miluje svoje dieťa. Vyjadrovanie nenávisti na adresu Hitlera.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

DVD k zakúpeniu