Film: Zlodejka kníh / The Book Thief / Die Bücherdiebin (2013)

Film Zlodejka kníh rozpráva príbeh o mladom dievčati Liesel, ktorá sa počas Druhej svetovej vojny dostane do pestúnskej rodiny Hansa Hubermanna. Liesel zakusuje vo svojom novom bydlisku prísnosť, ale i láskavosť svojej pestúnskej matky Rosy, výsmech spolužiakov, ale aj kamarátstvo zo strany židovského mladíka Maxa, suseda Rudyho a lásku od otca Hansa.

Film_Zlodejka_knih_2013_02

Dej filmu

Zakrátko po Lieselinom príchode do novej rodiny vysvitne, že Liesel nevie vôbec čítať. Preto sa jej ujme je dobrosrdečný pestún Hans, ktorý ju vytrvalo učí písať a čítať.

Liesel má veľký záujem o knihy a vďaka tomuto koníčku sa zoznámi a zblíži s viacerými zaujímavými ľuďmi.

Dej je prepletený súperením a spormi medzi deťmi v škole, ktorú Liesel navštevuje. Udalosti sa odohrávajú pošas druhej svetovej vojny, ktorá oberá rodiny o otcov a ostatných blízkych.

Liesel sú príkladom jej pestúnski rodičia, ktorí aj v ťažkých časoch ochotne pomáhajú tým, ktorí to najviac potrebujú.

Ukryjú židovského mladíka Maxa vo svojej pivnici a otec Hans sa dokáže zastať ďalšieho človeka z ich mesta, keď ho nacisti odvádzajú, za čo je napokon sám potrestaný.

Liesel zažije čo je to skutočné priateľstvo, vďaka vernosti jej kamaráta Rudyho.

Dráma / Vojnový
USA, Nemecko 2013, 131 min
Réžia: Brian Percival;
Hrajú: Sophie Nélisse, Geoffrey Rush, Emily Watson, Nico Liersch, Ben Schnetzer, Joachim Paul Assböck, Carina Wiese, Kirsten Block, Rafael Gareisen, Roger Allam;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Návrhy Liesel od Rudyho, že mu má dať pusu. Bozk Rudymu od kamarátky Liesel.
Násilie a brutalita: Asi dva krát pästný súboj medzi deťmi. Bitie ľudí nacistickými vojakmi. Mŕtvi ľudia ležiaci po bombardovaní.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Viac krát božekovanie, 1x “herrgott”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Neúctivé vyjadrovanie sa Rosy o svojom manželovi Hansovi, ktorého pravidelne nazýva prasaťom. Zavádzajúci stereotypný výrok, že každá mama miluje svoje dieťa. Vyjadrovanie nenávisti na adresu Hitlera.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.