Film: Nic nás nerozdelí / The Impossible / Lo Imposible (2012)

Katastrofický / Dráma / Thriller / Akčný
Španielsko 2012, 113 min
Réžia: Juan Antonio Bayona
Hrajú: Naomi Watts, Ewan McGregor, Tom Holland, Marta Etura, Sönke Möhring, Geraldine Chaplin, Oaklee Pendergast, Samuel Joslin, Ploy Jindachote, Harry Holland, Bonnie Zellerbach;

Príbeh postavený na skutočných udalostiach z roku 2004 rozpráva o udalostiach, kedy vlna cunami narazila na pobrežie Thajska a ďalších štátov v oblasti indického oceána a vyžiadala si viac ako dvestotisíc životov. Film Nič nás nerozdelí sa zameriava predovšetkým na príbeh rodiny Henryho a Márie, ktorí sa takisto stali účastnými tejto tragédie.

Dej filmu
Dej začína odletom Henryho, Márie a ich detí na dovolenku do Thajska, kde sú ubytovaní v peknom hotely neďaleko pobrežia indického oceána. Ich oddychové chvíle nečakane naruší príchod tsunami, ktoré zmení krajinu na nepoznanie. Film sa sústredí na Máriu a jej staršieho syna ako bojujú o prežitie. Najskôr vo vlnách samotného tsunami a neskôr v ošetrovni kam sa dostáva Mária vo vážnom stave a nie je isté či prežije. Film ukazuje obetavosť ľudí v ťažkej situácii, ktorí napriek ťažkostiam, ktoré majú sami, sú ochotní podať pomocnú ruku aj iným, ktorí to práve potrebujú, ako napríklad Mária, ktorá aj v cudzom dieťati sa snaží vidieť akoby svojho syna. Máriin syn okrem toho, že stojí pri svojej mame, ukazuje aj ochotu pomôcť ďalším ľuďom pri hľadaní členov ich rodín.
Film neskôr odhaľuje aj osudy Henryho a ich ďalších dvoch synov, napokon aj zázračné stretnutie sa celej rodiny. Takéto šťastie v nešťastí nebolo, ale dopriate všetkým.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Po vlne cunami je doráňanej Márii v dotrhanom oblečení vidieť v asi dvoch krátkych záberoch odhalený prsník. Niekoľko krát na začiatku filmu záber na ženy v plavkách alebo krátkych nohaviciach alebo mužov s odhalenou hruďou. Bozk medzi manželmi.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Príchod tsunami a boj aktérov filmu o život. K tejto udalosti sa film viac krát vracia.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment