Film: Príbeh Márie / Marie Heurtin (2014)

Skutočný príbeh o láske a úsilí, ktoré menia život. Príbeh o temnote a tichu, ktoré nezabránili Márii nájsť šťastie a osobný rozvoj v opatere starostlivej rehoľnej sestry Marguerite.

Film_Marie_Heurtin_2014

Dej filmu

Mária je slepá a hluchá. Jej postihnutie uzatvorilo na celé roky jej osobný svet na život v ústraní. Má strach z neznáma, má živočíšne prejavy a má minimálne rozvinutú schopnosť komunikovať s okolím.

Všetko sa však postupne začína meniť, keď Máriu jej otec priváža do Larnay neďaleko Poitiers, kde sa rehoľné sestry starajú o hluchonemé a inak podobne postihnuté dievčatá. Máriu si vezme do opatery rehoľná sestra Marguerite.

Začiatky sú veľmi ťažké. Marguerite musí s Máriou pravidelne bojovať, pretože nie je ochotná sa nechať ani len učesať. Postupom času sa z divožienky Márie stáva upravená mladá dáma, ktorá sa neustále učí novým veciam.

Neskôr začne Marguerite učiť Máriu aj posunkovej reči, ktorú celkom úspešne zvláda. Keď prichádzajú po čase za Máriou jej rodičia, tak ju takmer nespoznávajú. Film vrcholí Margueritinou chorobou a jej úmrtím, na ktoré dokázala Máriu pripraviť tak, že túto stratu berie len ako niečo dočasné, s vedomím toho, že sa obe môžu napokon stretnúť v nebi.

Mária Heurtinová sa vďaka obetavosti Marguerite a vďaka vlastnej húževnatosti a Božej pomoci naučila tiež Braillovo písmo, písanie na stroji, šitie, pletenie, učila sa dejepis, zemepis a vďaka tomu je jej príbeh považovaný akoby za zázrak.

Životopisný, Dráma
Francúzsko, 2014, 95 min
Réžia: Jean-Pierre Améris;
Hrajú: Isabelle Carré, Ariana Rivoire, Brigitte Catillon, Noémie Churlet, Gilles Treton, Laure Duthilleul, Martine Gautier, Patricia Legrand, Sonia Laroze;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát odhalené ženské nohy.
Násilie a brutalita: Viac krát zápasenie s agresívnou Máriou. 1x šikanovanie Márie inými deťmi.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Viac krát Máriine agresívne správanie.
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.