Film: Za hranici / Frontera (2014)

Trochu drsnejší film k téme mexických imigrantov prichádzajúcich ilegálne do USA za lepším životom. Príbeh sa odohráva v nepokojnej pohraničnej oblasti Arizony a Mexika.

Film_Frontera_2014

Dej filmu

Frontera rozpráva príbeh mladého mexičana Miguela, ktorý dočasne opúšťa svoju rodinu, aby sa so svojim kolegom dostal do USA. Tam sa stanú terčom mladých ostreľovačov.

Po príchode do USA sa Miguela a jeho spoločníka snaží skupinka mladých mužov vyplašiť výstrelmi zo zbrane. Pri tom spadne z koňa žena bývalého arizonského šerifa Roya, ktorá príde o život. Hlavným podozrivým zo zodpovednosti za smrť sa stáva Miguel.

Neskôr Miguela chytia a zavrú do väzenia. Po čase však vychádza na povrch pravda vďaka iniciatíve samotného Roya, ktorý sa púšťa do pátrania po osobe, ktorá je zodpovedná za smrť jeho ženy.

Zisťuje, že tou osobou nie je Miguel. Medzitým sa však Miguelova žena dozvedá, že jej manžel je vo väzení a rozhodne sa ísť za ním do USA. Nakoniec sa dostane až k Miguelovi, ale cestou je znásilnená.

Vo filme je popri množstve zla, ktoré postretlo hlavných aktérov, pekne ukázaná ich snaha o spravodlivosť, odpustenie, lásku a dobrosrdečnosť.

Dráma / Western
USA, 2014, 102 min
Réžia: Michael Berry;
Hrajú: Eva Longoria, Ed Harris, Michael Peña, Amy Madigan, Mia Stallard, Kristen Rakes, Seth Adkins, Lora Martinez-Cunningham, Julio Cedillo, Matthew Page;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Krátke bozkávanie sa manželov. Vypasované tielko na Miguelovej manželke.
Násilie a brutalita: Zabávanie sa mladých chlapcov strieľaním po mexických imigrantoch. Naznačenie znásilnenia Miguelovej manželky. Hranie sa mladého chlapca počítačovej hry, kde zabíja virtuálne postavy.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Výraz “sakra”. Zvlášť v českom dabingu niekoľko ďalších hrubých výrazov.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Royova manželka, ktorej začne po páde z koňa tiecť krv z úst a zomiera.
Iné: Vykradnutie americkej rodiny imigrantami.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.