Film: Malá princezná / A Little Princess (1995)

Pekný príbeh o dobrote a láskavosti voči druhým, najmä tým, ktorí strádajú. Vo filme je dôležitým posolstvom, že ľudia nemajú prestávať snívať a plniť si svoje sny. Dôležitou myšlienkou filmu je tiež to, že každá žena, každé dievča je princezná a zaslúži si, aby s ňou bolo zaobchádzané ako s princeznou.

Film_Mala_princezna_1995

Dej filmu

Sára žije so svojim ockom v exotickej Indii. Jej maminka zomrela a jej ocko je povolaný na vojnu. Sáru pred odchodom na front odvezie do internátnej školy v New Yorku.

Sára je veľmi šikovná a vzdelaná. Jej osobnosť je obohatením pre ostatné dievčatá na internáte nielen kvôli jej vedomostiam, ale aj kvôli jej láskavosti voči druhým. Po čase prichádza správa, že jej ocko zahynul v boji. Pravdou však je, že je len vážne zranený.

Nepríjmená správkyňa dievčenského internátu sa po tejto informácii rozhodne urobiť zo Sáry slúžku, keďže starostlivosť o Sáru už prestáva byť lukratívna. Po určitej dobe sa situácia medzi Sárou a správkyňou vyhrotí natoľko, že Sáru chce z internátnej školy poslať preč.

Sára sa aj so svojou černošskou kamarátkou dá na útek, pri ktorom natrafí na svojho ocka, ktorý je zhodou okolností ubytovaný v protiľahlej budove.

Rodinný, Rozprávka
USA, 1995, 97 min
Réžia: Alfonso Cuarón;
Hrajú: Liesel Matthews, Eleanor Bron, Liam Cunningham, Rusty Schwimmer, Vanessa Lee Chester, Rachael Bella, Camilla Belle, Vincent Schiavelli, Chris Ellis;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Krátke bozkávanie medzi indickou princeznou a princom.
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Božekovanie a pod.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: Niekedy trochu prehnané romantické snívanie.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.