Film: Malý lord Fauntleroy / Little Lord Fauntleroy (1980)

Veľmi pekný film o skromnosti, štedrosti a obetavosti, ktorý zaujme nielen mladého diváka. Filmová adaptácia jedného z najznámejších diel americkej literatúry pre mládež – Malý lord Fauntelroy od autorky Frances Hodgson Burnettovej.

Film_Maly_lord_Fauntleroy_1980

Dej filmu

Ceddie žije so svojou matkou v skromných pomeroch jednoduchým životom v Amerike. Jedného dňa k nim prichádza pán Havisham, ktorý im prináša odkaz od Ceddieho starého otca – grófa Dorincourta.

Dorincourt chce, aby Ceddie prišiel žiť do Británie, kde ho čaká pohodlný, dobre zabezpečený život. Po smrti Dorincourta sa má stať Ceddie navyše dedičom celého grófstva. Ceddie aj so svojou matkou teda opúšťajú svojich priateľov v New Yorku a prichádzajú do Anglicka.

Dorincourt však pohŕda Ceddieho matkou, lebo nemá aristokratický pôvod a nedovolí Ceddieho matke, aby bývala s nimi v jednom dome, preto Ceddieho mama žije v inom dome nablízku.

Ceddieho dobrota a aj dobrota a láskavosť jeho matky menia nielen životné podmienky ľudí v ich okolí, ale aj srdce samotného pyšného grófa Dorincourta. Bohatstvo, ktorým začne disponovať Ceddie ako malý lord Fauntleroy nepoužíva len pre seba, ale predovšetkým na pomoc iným ľuďom.

Dráma, Rodinný
Veľká Británia, 1980, 100 min
Réžia: Jack Gold;
Hrajú: Ricky Schroder, Alec Guinness, Eric Porter, Colin Blakely, Connie Booth, Rachel Kempson;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita:
Násilie a brutalita:
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Asi dva krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti/mládež od: 7

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.