Film: Don Gnocchi – Anjel detí (2004)

Dráma, Vojnový
Taliansko, 2004, 200 min
Réžia: Cinzia Th. Torrini
Hudba: Maurizio De Angelis, Guido De Angelis
Hrajú: Daniele Liotti, Valeri Yordanov, Mattia Sbragia

Film o krutostiach a nezmyselnosti vojny, ale aj o tom ako Boh skrze ľudí, ktorí sú otvorení jeho láske dokáže aj mnohé zlo obrátiť na veľké dobro. Analyzuje brutalitu spojenú s následnými výčitkami svedomia. Poukazuje i na to ako vojnové šialenstvo ničí rodiny. Tento skutočný príbeh zároveň poukazuje na mladícku hlúposť, pýchu a nerozvážnosť, ale i na odvahu, obetavosť a ľútosť nad vlastnými chybami kňaza Gnocchiho. Takisto film ukazuje hrdinstvo viacerých vojakov. Je to vojnový film, ktorý však neukazuje bezmyšlienkovité zobrazovanie bojov a vraždenia, ale zameriava sa na osudy a prežívanie jednotlivcov, ktorých život bol vojnou ovplyvnený.

Dej filmu
Don Gnocchi začína ako vychovávateľ a učiteľ mladých za čias II. svetovej vojny. Je menovaný za vojenského kaplána. Neskôr chce sám byť duchovnou oporou vojakov na fronte. Je s vojakmi v prvej línii a tak priamo zažíva koľko zla vojna prináša. Neskôr sa aj jeho študenti plní nerozvážneho nadšenia a idealizmu prihlásili na vojnu ako dobrovoľníci, a tak s nimi Gnocchi odchádza na front do Ruska. Boje v Rusku vyliečia chlapcov z ich skresleného vnímania vojny, viacerí z nich v tomto boji zomierajú alebo sa vracajú s ťažkými zraneniami. Po návrate z Ruska berie na seba Don Gnocchi ďalšiu neľahkú úlohu, aby oboznámil príbuzných zomrelých vojakov s poslednými chvíľami, prianiami a odkazmi ich synov, manželov a otcov. Don Gnocchi sa napokon ujíma starostlivosti o osirelé deti po zosnulých vojakoch. Vo filme je veľmi veľa pekných momentov, prejavov lásky jedných ľudí voči druhým, rôznych prejavov milosrdenstva.
Dejom sa prelína zaľúbenosť Mathea a Francesca k tomu istému dievčaťu – Sáre. Matheo sa napokon Sáry zrieka a Sára sa po dlhom váhaní vydá za Francesca. Matheo je dlho nezvestný, ale po čase sa opäť objaví. Napriek citom, ktoré Matheo so Sárou voči sebe cítia, sú obaja odhodlaní rešpektovať, že Sára je vydatá za Francesca. Matheo sa ale stále hnevá na život, živí v sebe neodpustenie a ľutuje sa. Malé zmrzačené deti mu dávajú lekciu, pretože si viac vážia život ako on. Napokon aj vďaka Gnocchiho láske nachádza zmysel a naplnenie života i Matheo.
Ovocím diela Dona Gnocchiho a jeho nasledovníkov je úžasné dielo, ktoré trvá dodnes a prináša pomoc predovšetkým tým, ktorých život bol poznačený vojnou.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota a intimita: 2x bozkávanie sa študenta Matthea s dievčaťom – Sárou, do ktorého sa zaľúbil. Neskôr sa Sára dva krát bozkáva s Francescom, za ktorého sa napokon vydala.
Násilie a brutalita: Vojnové scény s umierajúcimi vojakmi, Zastrelenie dezertéra. Nemecký vojak strieľajúci po deťoch. Zábery na mŕtvych vojakov. Amputácia nohy jednému z chlapcov.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x výraz “do riti”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Viaceré vojnové scény.
Iné: Nie najšťastnejšie vyobrazený spôsob spovedania.
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment