Film: There Be Dragons / Encontrarás dragones / Secretos de Pasión (2011)

Dráma / Životopisný / Vojnový
USA / Argentína / Španielsko, 2011, 122 min
Réžia: Roland Joffé
Hrajú: Charlie Cox, Wes Bentley, Dougray Scott, Unax Ugalde, Olga Kurylenko, Golshifteh Farahani, Rusty Lemorande, Ana Torrent, Jordi Mollà, Rodrigo Santoro, Geraldine Chaplin, Lily Cole, Charles Dance, Derek Jacobi, Alejandro Casaseca, Jan Cornet, Alfonso Bassave;

Život dvoch kamarátov z detstva. Obaja začínali spolu v seminári, ale len jeden z nich sa stal kňazom. Prvý z nich Josemaría Escriva sa stal zakladateľom Opus Dei, ten druhý menom Manolo si pripravil život plný boja a trápenia.

Dej filmu
Film je robený ako spomienky Manola na jeho život a život Josemaríu. Motiváciou na prerozprávanie týchto udalostí je záujem jeho nevlastného syna o napísanie knihy o Josemaríovi Escrivovi.
Na začiatku je vyobrazené detstvo oboch chlapcov, Manola aj Josemaríu. Neskôr sa ich kamarátstvo rozpadáva kvôli Manolovej namyslenosti. Síce sa obaja nakrátko stretávajú v kňazskom seminári, kde obaja začnú študovať, Manolo napokon seminár opúšťa a stáva sa z neho nevyrovnaný rebel.
Osudy oboch týchto mužov sú prepletené so vzrastajúcim napätím, ktoré súvisí s nevraživosťou medzi prívržencami pravice a ľavice, čo vyústi až do Španielskej občianskej vojny. Obaja muži sú do tohto scenára vojny zakomponovaní, ale každý inak. Josemaría sa snaží prechádzať životnými ťažkosťami nasledovaním Krista, naproti tomu Manolo je zmietaný nenávisťou voči životu. Obaja si napriek ich predošlým sporom prejavia svoje priateľstvo. Manolo viac krát zachráni Josemaríovi život a Josemaría zas chce zachrániť Manolovu dušu. Jadrom príbehu sú teda viaceré momenty z občianskej vojny a priamy dosah tejto vojny na život Manola a Josemaríu. Josemaría je napokon prehovorený, aby opustil Španielsko a ujde za hranice pred prenasledovaním kňazov a Manolo zas v jednej ľavicovej ozbrojenej družine robí pravicového informátora. Manolo však popri svojom presvedčení, že stojí na správnej strane, sa nevyhne mnohým vážnym životným chybám, ktoré vyvstávajú z toho, že sa spolieha v podstate len na seba. Svojim konaním, tak ničí život viacerým ľuďom a najmä sebe. Film obsahuje viacero zaujímavých zvratov. Do filmu je zakomponovaných viacero hlbokých myšlienok Josemaríu Escriva.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát bozkávanie a naznačený pomer medzi dievčinou Ildikó a vodcom ľavicovej ozbrojenej skupiny.
Násilie a brutalita: Niekoľko násilných a bojových scén aj so zabíjaním, najmä v súvislosti so Španielskou občianskou vojnou. Bitka medzi Manolom a Josemaríom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát sa vyskytuje fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment