Film: There Be Dragons / Encontrarás dragones / Secretos de Pasión (2011)

Život dvoch kamarátov z detstva. Obaja začínali spolu v seminári, ale len jeden z nich sa stal kňazom. Prvý z nich Josemaría Escriva sa stal zakladateľom Opus Dei, ten druhý menom Manolo si pripravil život plný boja a trápenia.

Film_There_be_Dragons_2011

Dej filmu

Film je odvíjaný ako spomienky Manola na svoj život a život Josemaríu. Motiváciou na prerozprávanie týchto udalostí je záujem jeho nevlastného syna o napísanie knihy o Josemaríovi Escrivovi.

Na začiatku film ukazuje detstvo oboch chlapcov, Manola aj Josemaríu. Neskôr sa ich kamarátstvo rozpadáva kvôli Manolovej namyslenosti. Síce sa obaja nakrátko stretávajú v kňazskom seminári, kde obaja začnú študovať, Manolo napokon seminár opúšťa a stáva sa z neho nevyrovnaný rebel.

Osudy oboch týchto mužov sú prepletené so vzrastajúcim napätím, ktoré súvisí s nevraživosťou medzi prívržencami pravice a ľavice, čo vyústi až do Španielskej občianskej vojny. Obaja muži sú do tohto scenára vojny zakomponovaní, ale každý inak.

Josemaría sa snaží prechádzať životnými ťažkosťami nasledovaním Krista, naproti tomu Manolo je zmietaný nenávisťou. Obaja si, napriek ich predošlým sporom, prejavia svoje priateľstvo. Manolo viac krát zachráni Josemaríovi život a Josemaría zas chce zachrániť Manolovu dušu.

Film sa dotýka viacerých momentov z občianskej vojny a analyzuje priamy dosah vojny na život Manola a Josemaríu. Do filmu je zakomponovaných viacero hlbokých myšlienok Josemaríu Escriva.

Dráma / Životopisný / Vojnový
USA / Argentína / Španielsko, 2011, 122 min
Réžia: Roland Joffé;
Hrajú: Charlie Cox, Wes Bentley, Dougray Scott, Unax Ugalde, Olga Kurylenko, Golshifteh Farahani, Rusty Lemorande, Ana Torrent, Jordi Mollà, Rodrigo Santoro, Geraldine Chaplin, Lily Cole;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Pár krát bozkávanie a naznačený pomer medzi dievčinou Ildikó a vodcom ľavicovej ozbrojenej skupiny.
Násilie a brutalita: Niekoľko násilných a bojových scén aj so zabíjaním, najmä v súvislosti so Španielskou občianskou vojnou. Bitka medzi Manolom a Josemaríom.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Pár krát božekovanie.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát sa vyskytuje fajčenie.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné:
Vhodnosť pre deti od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.