Film: Otec Stu / Father Stu (2022)

Odporný a zároveň výnimočne famózny skutočný príbeh. Ako je takáto kombinácia vôbec možná? Nejeden človek by po zhliadnutí prvej polovice filmu len sťažka veril, že druhá polovica dokáže vyvážiť ten hnoj valiaci sa na diváka počas prvej hodiny sledovania. V prípade tohto filmu, tomu tak je.

Film_Otec_Stu_2022

Dej filmu

Stu mal ťažké detstvo a mladosť. V dospelosti sa celé roky venuje boxu, ktorý zanecháva na jeho zdraví vážne následky. Stuart vedie pôžitkársky život so sklonom dokazovať si svoju hodnotu. Jedného dňa sa zaľúbi do mladej hispánky, ktorú sa snaží získať. Síce od kresťanstva má Stu na míle ďaleko, rozhodne sa dať pokrstiť. Primárny podnet k tomu je jeho snaha získať dievča svojich snov.

O nejaký čas nastáva v jeho živote zásadný zlom. Zažije vážnu nehodu a až zázračné uzdravenie. Začne prehodnocovať svoj doterajší život. Dospeje to až k tomu, že sa rozhodne vstúpiť do katolíckeho seminára a stať sa kňazom.

V seminári ho vôbec neprijímajú s otvorenou náručou a jeho túžba stať sa kňazom vyzerá byť nedosiahnuteľná. Po určitých obštrukciách do seminára nastúpi, ale možnosť byť vysväteným za kňaza mu skomplikuje ďalšia prekážka.

Stu po svojom obrátení nepoužíval kvetnaté metafory, no vedel pomenovať veci veľmi trefne. Na rozdiel od iných seminaristov, jeho slová triafali do čierneho aj v prípade najväčších zúfalcov. Táto jeho schopnosť pramenila zo skúsenosti spackaného života, ktorým si sám prešiel.

Ľudia, ktorí si držia odstup od Katolíckej cirkvi a kresťanského filmu hodnotia toto dielo napríklad takto: „Málokedy sa mi dostanú pod ruku filmy, ktoré hovoria o kresťanstve a Bohu a nepôsobili na mňa nátlakovo alebo ako keby ma chceli poučovať a robiť mi kázanie. … Tento film to ale skutočne dokázal“ (silentname)

Životopisný / Dráma
USA, 2022, 124 min
Réžia: Rosalind Ross;
Hrajú: Mark Wahlberg, Mel Gibson, Teresa Ruiz, Jacki Weaver, Malcolm McDowell, Niko Nicotera, Chiquita Fuller, Bryan Kreutz, Annet Mahendru;

.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát scéna, kde sú muži len v trenírkach. Jeden krát scéna s transsexuálom mávajúcim Stuartovi. Jeden krát návrh na orálny sex. Jedna scéna končiaca naznačením, že stretnutie viedlo až k pohlavnému styku. Bozkávanie zaľúbencov.

Násilie a brutalita: Scény s ukážkou boxerských zápasov, ktoré končia aj vážnymi zraneniami.

Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): Množstvo vulgárnych nadávok takmer výlučne v prvej polovici filmu. Úder päsťou do sochy Ježiša. Viac krát božekovanie.

Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát pitie alkoholu a fajčenie.

Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: 

Iné: 

Vhodnosť pre deti/mládež od: 18
Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.