Film: Zbohom Kryštof Robin / Sbohem, Kryštůfku Robine / Goodbye Christopher Robin (2017)

Skutočný príbeh o autorovi populárnej knihy o Mackovi Pú a jeho synovi, ktorého zakomponoval do tohto rozprávkového príbehu. Film o tom ako rodičia budujúci si svoju prestíž a plniaci si svoje sny o popularite a úspechu môžu veľmi ľahko zničiť život svojmu dieťaťu a priviesť ho až na pokraj smrti.

Film Sbohem Kristufku Robine

Dej filmu

Film rozpráva o prvých rokoch autora kníh o Medvedíkovi Pú po skončení prvej svetovej vojny. Alana Alexandra Milnea (Blue) prenasledujú nočné mory z vojnového besnenia, ktoré zažil. S týmito psychickými problémami musí bojovať celé ďalšie roky.

Hľadajúc väčší pokoj sa Milne sťahuje so svojou ženou Daphne a synom Christopherom Robinom na pokojný vidiek, kde chce zároveň načerpať inšpiráciu pre svoju ďalšiu knižnú tvorbu.

Nápad na novú publikáciu dostáva Milne až v čase, keď začína svojmu synovi Christopherovi rozprávať príbehy, z ktorých sa zrodia celosvetovo úspešné detské knihy. Otec zrejme viac nevedomky než úmyselne spraví postupne zo svojho syna nástroj na budovanie svojho úspechu.

S asistenciou svojej citovo chladnej manželky Daphne urobia z Christophera cvičenú opičku. Popri emocionálne nedostatočnom vzťahu rodičov k svojmu synovi, dostáva lásku malý Christopher aspoň od starostlivej pestúnky Olive.

Popularita Medvedíka Pu a Krištofa Robina, ktorý sa stane súčasťou príbehu sa v období dospievania a rannej dospelosti obráti proti mladému Christopherovi v podobe zosmiešňovania a šikany. Napokon sa Christopher rozhodne dobrovoľne odísť do Druhej svetovej vojny, veriac, že tak získa späť podlomenú sebaúctu a česť.

Hrdinami filmu sú Christopherova milujúca pestúnka, ktorá z Christophera vychovala citlivého mladého muža a samotný Christopher, ktorý odmieta bohatstvo a prestíž a radšej túži po pokojnom a skromnom živote jednoduchého človeka.

Historický / Rodinný / Životopisný
Veľká Británia, 2017, 107 min
Réžia: Simon Curtis;
Hrajú: Domhnall Gleeson, Margot Robbie, Kelly Macdonald, Phoebe Waller-Bridge, Stephen Campbell Moore, Will Tilston, Alex Lawther, Nico Mirallegro, Geraldine Somerville, Bentley Kalu;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi 1x bozkávanie sa manželov. Pri tanci trochu väčší dekolt Blueovej manželky, neskôr asi 1x plecia odhaľujúce šaty.
Násilie a brutalita: Viac krát náznak záberov z boja v Prvej svetovej vojne, ktoré sa pravidelne vynárajú Blueovi v jeho mysli.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x vyslovenie “sakra”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie vína na tanečnom bále.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Krik Blueovej ženy pri Christopherovom pôrode.
Iné: Väčšinu deja je divák konfrontovaný s príliš chladným až depresívnym prístupom do seba zahľadených rodičov voči synovi Christopherovi.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.