Film: Zbohom Kryštof Robin / Sbohem, Kryštůfku Robine / Goodbye Christopher Robin (2017)

Historický / Rodinný / Životopisný
Veľká Británia, 2017, 107 min
Réžia: Simon Curtis;
Hrajú: Domhnall Gleeson, Margot Robbie, Kelly Macdonald, Phoebe Waller-Bridge, Stephen Campbell Moore, Will Tilston, Alex Lawther, Nico Mirallegro, Geraldine Somerville, Bentley Kalu;

Skutočný príbeh o autorovi populárnej knihy o Mackovi Pu a jeho synovi, ktorého zakomponoval do tohto rozprávkového príbehu. Film o tom ako rodičia budujúci si svoju prestíž a plniaci si svoje sny o popularite a úspechu môžu veľmi ľahko zničiť život svojmu dieťaťu a priviesť ho až na pokraj smrti.

Film Sbohem Kristufku Robine

Dej filmu
Film rozpráva o prvých rokoch autora kníh o Medvedíkovi Pu po skončení prvej svetovej vojny. Alana Alexandra Milnea (Blue) prenasledujú nočné mory z vojnového besnenia, ktoré zažil. S týmito psychickými problémami musí bojovať celé ďalšie roky. Hľadajúc väčší pokoj sa Milne sťahuje so svojou ženou Daphne a synom Christopherom Robinom na pokojný vidiek, kde chce zároveň načerpať inšpiráciu pre svoju ďalšiu knižnú tvorbu. Nápad na novú publikáciu dostáva Milne až v čase, keď začína svojmu synovi Christopherovi rozprávať príbehy, z ktorých sa zrodia celosvetovo úspešné detské knihy. Otec zrejme viac nevedomky než úmyselne spraví postupne zo svojho syna nástroj na budovanie svojho úspechu. S asistenciou svojej citovo chladnej manželky Daphne z Christophera urobia cvičenú opičku. Popri emocionálne nedostatočnom vzťahu rodičov k svojmu synovi dostáva lásku malý Christopher aspoň od starostlivej pestúnky Olive. Christopherov otec síce neskôr, ale predsa sa rozhodne chrániť syna pred dôsledkami, ktoré ničia syna kvôli rastúcej popularite jeho knihy.
Popularita Medvedíka Pu a Krištofa Robina, ktorý sa stane súčasťou príbehu sa v období dospievania a rannej dospelosti obráti proti mladému Christopherovi v podobe zosmiešňovania a šikany. Napokon sa Christopher rozhodne dobrovoľne odísť do Druhej svetovej vojny, veriac, že tak získa späť podlomenú sebaúctu a česť.
Keď sa rodičia dozvedia, že ich syn sa stal na fronte nezvestným, začína sa prehlbovať ich prehodnocovanie ich predošlého vzťahu voči synovi a aj citovo otupená Daphne prejaví emócie, ktoré by málokto od nej čakal.
Príkladnými hrdinami filmu sú Christopherova milujúca pestúnka, ktorá z Christophera vychovala citlivého mladého muža a samotný Christopher, ktorý odmieta bohatstvo a prestíž a radšej túži po pokojnom a skromnom živote jednoduchého človeka.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Asi 1x bozkávanie sa manželov. Pri tanci trochu väčší dekolt Blueovej manželky, neskôr asi 1x plecia odhaľujúce šaty.
Násilie a brutalita: Viac krát náznak záberov z boja v Prvej svetovej vojne, ktoré sa pravidelne vynárajú Blueovi v jeho mysli.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 1x vyslovenie “sakra”.
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Pitie vína na tanečnom bále.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Krik Blueovej ženy pri Christopherovom pôrode.
Iné: Väčšinu deja je divák konfrontovaný s príliš chladným až depresívnym prístupom do seba zahľadených rodičov voči synovi Christopherovi.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment