Film: Svätý Ignác z Loyoly / Ignacio de Loyola (2016)

Životopisný príbeh o jednom z najvýznamnejších svätcov Katolíckej cirkvi, zakladateľovi Jezuitov, tvorcovi duchovných cvičení a obrancovi vernosti Cirkvi. Život Ignáca z Loyoly však nebol od začiatku zameraný na Boha a jeho Cirkev. Ignácova mladosť bola až príliš divoká, než dospel k rozhodujúcemu životnému zvratu.

Film Ignac Loyola

Dej filmu

Ignácov charakter je v detstve formovaný vyrastaním v rodine pestúnov, ktorí sa ho ujali po odmietnutí opatery zo strany jeho šľachtickej rodiny. Neskôr je vedený k tomu, aby bol z neho dobrý vojak a rytier.

Z Ignáca tak vychovajú muža, ktorý chápe ako jedinú poctu byť uznávaným vojakom a obrancom svojho kráľovstva. Tento jeho zúžený pohľad na život je dopĺňaný pravidelnými pitkami a trávením nocí s prostitútkami.

Po vážnom zranení v boji nevie spracovať, že sa z neho stal polomrzák. Tento kríž, ktorý ho postihol, ho však privedie k objaveniu cesty k prežívaniu zmysluplného a naplneného života.

Svoje duchovné obrátenie zažije pri čítaní kníh o živote Krista a životopisov svätcov. Cez túto premenu sa z neho stáva pre niektorých veľký čudák, pre iných žijúci svätec a pre ďalších potenciálny heretik.

Film je pekným spracovaním života Ignáca z Loyoly pred jeho teologickými štúdiami vrátane ťažkých momentov z jeho života.

Akčný / Životopisný / Dráma
Filipíny / Španielsko, 2016, 118 min
Réžia: Paolo Dy, Cathy Azanza;
Hrajú: Andreas Muñoz, Javier Godino, Julio Perillán, Isabel García Lorca, Ben Temple;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Ranná rozlúčka Ignáca s prostitúkou, s ktorou strávil noc. Návšteva bordelu spolu s bratmi, koketovanie s prostitútkami bez nejakých explicitných záberov. Flirtovanie kráľovnej s Ignácom. Bozkávanie sa s prostitútkami.
Násilie a brutalita: Viac krát zabíjanie v boji. Ignácovo sebabičovanie.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie: Viac krát pitie vína. 1x opíjanie sa vojakov po boji.
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Ignácovo privalenie murivom. Boj Ignáca s diablom. Lámanie Ignácovej nohy pri snahe o ošetrenie.
Iné: Ignácov nezáujem o sviatosť zmierenia (spoveď) v mladosti pred bojom. Odohnatie kňaza pri snahe o podanie pomazania chorým, respektíve viatika.
Vhodnosť pre deti/mládež od: 15

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.