Film: Svätá Barbora / Santa Barbara / Saint Barbara (2012)

Skutočný príbeh svätej Barbory o odvahe a obetavosti z lásky k Bohu. Zároveň príbeh o bažení po moci, majetku a hedonizme, ktoré prinášajú deštruktívny spôsob života.

Film_Saint_Barbara_2012

Dej filmu

Film sa venuje životu mladej Barbory, ktorá ako dieťa prišla o matku, ktorá bola kresťankou.

Barbora sa stáva dospelou ženou, je dcérou oddaného Rimana a na miesto, kde žije, prichádza skupina rímskych vojakov. Tí majú okrem iného za cieľ zabíjať kresťanov, ktorí nie sú ochotní uznávať rímskeho cisára ako boha.

Medzi prenasledovanými sú aj Barborini priatelia. Barbora robí čo môže, aby ich zachránila. Napriek tomu prichádza o svoju veľmi dobrú priateľku.

Podarí sa jej vyslobodiť z väzenia ostatných kresťanov spolu s rímskym vojakom Claudiom, ktorý odoprel poslušnosť veliteľovi z lásky k Barbore.

Barbora sa dostáva medzi kresťanov a sama sa stáva jednou z nich. Keď sa však vracia k svojmu otcovi, má prezradiť, kde sa nachádzajú ďalší kresťania. Má sa tiež vzdať svojej kresťanskej viery inak jej hrozí smrť.

Dráma / Historický
Taliansko, 2012, 112 min
Réžia: Carmine Elia
Hrajú: Vanessa Hessler, Thomas Trabacchi, Sergio Albelli;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát slizké narážky mužov voči ženám. Asi 3x scéna s poloodhalenými mužmi.
Násilie a brutalita: Niekoľko krát násilné súboje aj s obeťami na životoch. Tiež popravy a mučenie. Zábery v týchto prípadoch nie sú až také explicitné až na bičovanie Barbory.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Najmä poprava Barborinej otrokyne.
Iné: Vo filme sú trochu nedovysvetlené súvislosti viacerých udalostí.
Vhodnosť pre deti od: 12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.