Film: Svätá Barbora / Santa Barbara / Saint Barbara (2012)

Dráma / Historický
Taliansko, 2012, 112 min
Réžia: Carmine Elia
Hrajú: Vanessa Hessler, Thomas Trabacchi, Sergio Albelli;

Príbeh o odvahe a schopnosti položiť z lásky k Bohu vlastný život. Tiež príbeh o pseudoláske k moci, majetku a o tom aký je deštruktívny spôsob života bez lásky a bez Krista.

Dej filmu
Dej filmu sa venuje životu mladej Barbory, ktorá ako dieťa prišla o matku, ktorá sa stala kresťankou. Barbora je už dospelou ženou, je dcérou oddaného Rimana a na miesto, kde žije prichádza skupina rímskych vojakov, ktorí majú mimo iné za cieľ v ich kraji pozabíjať kresťanov, ktorí nie sú ochotní uznávať rímskeho cisára ako boha. Sú medzi nimi aj Barborini priatelia. Barbora robí čo sa dá, aby ich zachránila, napriek tomu prichádza o svoju veľmi dobrú priateľku. Napokon sa jej podarí vyslobodiť z väzenia ostatných kresťanov aj s rímskym vojakom Claudiom, ktorý nebol ochotný z lásky k Barbore spolupracovať na zabíjaní kresťanov a preto bol aj on uvrhnutý do väzenia. Barbora sa dostáva medzi kresťanov a sama sa stáva jednou z nich. Keď sa však vráti za svojim otcom, chcú od nej získať informáciu, kde sa nachádzajú ďalší kresťania a chcú, aby sa vzdala kresťanskej viery. Barbora je však odhodlaná radšej zomrieť, ako by mala zaprieť pravého Boha a svojich priateľov. Zomiera teda rukou vlastného otca.

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)
Sex, nahota, vyzývavosť a intimita: Viac krát slizké narážky mužov voči ženám. Asi 3x scéna s poloodhalenými mužmi.
Násilie a brutalita: Niekoľko krát násilné súboje aj s obeťami na životoch. Tiež popravy a mučenie. Zábery v týchto prípadoch nie sú až také explicitné až na bičovanie Barbory.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky):
Alkohol/Drogy/Fajčenie:
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres: Najmä poprava Barborinej otrokyne.
Iné: Vo filme sú trochu nedovysvetlené súvislosti viacerých udalostí.
Vhodnosť pre deti od: 12

DVD k zakúpeniu

Leave a Comment