Film: Thérèse: The Story of Saint Thérèse of Lisieux (2004)

Film Thérèse o patrónke misionárov, ktorá nikdy nebola na misiách. Príbeh mladého dievčaťa, ktoré sa zamilovalo do Ježiša Krista a ukázalo cestu spirituality prostredníctvom konania bezpodmienečnej lásky, modlitby, ľudského súcitu a svojej „malej cesty“ do moderného sveta.

Movie Therese The Story of Saint Therese of Lisieux 2004

Dej filmu

Tento inšpiratívny skutočný príbeh je divákovi predkladaný prostredníctvom jednoduchého rozprávania o živote svätej Terézie z Lisieux.

Začína v období Terezkinho detstva, keď ešte žila jej matka. Pokračuje obdobím mladosti a popri dotýkaní sa jej odporu voči škole, ukazuje ako sama Terezka musela bojovať so svojimi slabosťami a musela pracovať na svojom premieňaní sa.

Postupne odchádzajú do kláštora všetky jej sestry. Doma zostáva Terezka len s otcom a jednou sestrou. Keď Terezka cíti túžbu vstúpiť do kláštora karmelitánok, už v pätnástich rokoch, nie je jej to spočiatku umožnené. Zakrátko sa so svojou prosbou dostáva až pred pápeža.

Keď Terezka napokon prichádza do kláštora, jej viera je podrobená nejednej skúške. Jej obetavosť a zameranosť na Boha, odhaľuje spôsob života založený na láske a pokore.

Čo sa týka významných duchovných momentov zo života svätej Terezky, mnohé vo filme chýba.

Dráma / Životopisný

USA, 2004, 96 min

Réžia: Leonardo Defilippis;

Hrajú: Linda Hayden, Jen Nikolaisen, Leonardo Defilippis;

Mínusy, ochrana detí a mládeže (Parents Guide)

Sex, nahota a intimita:
Násilie a brutalita: 
Poprava vraha gilotínou, bez explicitného záberu.
Profánnosť, rúhanie, vulgarizmy (môže závisieť od jazykovej verzie filmu česká/ slovenská/titulky): 
Alkohol/Drogy/Fajčenie: 
Scény, ktoré môžu vyvolávať strach, stres:
Iné: 
Niekoľko urážok na adresu učiteľky (rehoľnej sestry) v škole.
Vhodnosť pre deti od: 
12

Hodnotné umenie je prospešné podporiť jeho kúpou. Podpora dobrej kinematografie, pomáha nielen tvorbe kvalitných filmov, ale je to aj prejav poctivosti a slušnosti voči tvorcom.